Streda 27. marca. Meniny má Alena

ACCA a IMA: Stredná a východná Európa zaznamenala v celosvetovom porovnaní najnižšiu úroveň podnikateľskej dôvery

Makroekonomika 20.02.2012 | 22:45 0 Komentárov

Finanční profesionáli usudzujú, že v roku 2012 nás opäť čaká globálny ekonomický pokles. Vyplynulo to z doposiaľ najväčšieho prieskumu globálnych ekonomických podmienok medzi finančnými manažérmi. Aktuálny prieskum medzi 3775 finančnými profesionálmi, z ktorých 1414 patrí k vyššiemu managementu, je výsledkom spolupráce Asociácie certifikovaných účtovníkov (ACCA) a amerického Institute of Management Accountants (IMA).

Podľa Kateřiny Benešovej, riaditeľky ACCA pre Česko, Slovensko a Maďarsko, sú závery nejväčšej kvartálnej štúdie od roku 2009 pochmúrne: „Skoro tri štvrtiny finančných profesionálov (73%) z nášho prieskumu sa domnievajú, že globálna ekonomika sa prepadá, alebo stagnuje, pričom skoro polovica (46%) ich v poslednom štvrťroku hlási stratu dôvery vo vyhliadky ich firiem.“

Na regionálnej úrovni zaznamenala vôbec najnižšiu úroveň podnikateľskej dôvery stredná a východná Európa. Región Ázie a Pacifiku zasa stráca dôvěru rýchlejšie než západná Európa. Afrika, Blízký východ a južná Ázia ostávajú najoptimistickejšie regióny čo sa týka podnikateľskej dôvery aj v tom ako respondenti vnímajú stav globálnej ekonomiky. V súlade s týmto zhoršujúcim sa výhľadom poukazujú výsledky prieskumu aj na oslabujúce trendy v zamestnanosti a investíciách globálne. ACCA a IMA to pokladajú za obzvlášť alarmujúce, pretože tieto dva ukazovatele v posledných troch rokoch ostávajú slabé a sú životne dôležité pre akékoľvek udržateľné oživenie.

Udržateľný fiškálny stimul je luxus, ktorý si rozhodne nemôžu dovoliť všetky vlády, predovšetkým medzi rozvinutými krajinami – ale na druhej strane sa ukazuje, že zoštíhľovacia politika je len ťažko zlučiteľná s udržateľným rastom. Preto je dôvera obyvateľstva voči vláde na rekordne nízkej úrovni, bohužiaľ presne v okamihu, kedy môže najviac ovplyvniť podnikateľskou dôveru.

Zdroj: TS ACCA.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *