Piatok 15. decembra. Meniny má Ivica

Aféra Panama papers presmerovala záujem daňových špekulantov do iných krajín

Dane 25.05.2017 | 11:34 0 Komentárov

Počet slovenských firiem v daňových rajoch v prvom kvartáli tohto roka opäť narástol. Záujem o Maltu a Panamu po Panama papers klesá, naopak o Cyprus neustále rastie.

„Aktuálne v databázach vidíme, že v rajoch sídli 4 834 spoločností, čo je o 57 viac ako ku koncu vlaňajška. Od začiatku minulého roka ich počet stúpol dokonca o 115,“ potvrdil Milan Seliak, business development consultant Bisnode Slovensko.

Aj napriek tomu, že od 1. februára tohto roka platí u nás nový protischránkový zákon, ktorý mal štátu pomôcť v boji proti daňovým únikom, počet slovenských spoločností v daňových rajoch opäť stúpol. Ide tak o kontinuálny nárast odchodu podnikateľov do daňovo zvýhodnených destinácií.

Výraznejší medzimesačný posun však vidíme len pri niektorých krajinách. Väčšina z rajov nevykazuje žiadne, alebo len veľmi malé, posuny. Výrazne sa hýbu iba Cyprus, USA a Spojené arabské emiráty. Z dlhodobého porovnania však vidieť dosahy aféry Panama Papers práve na štátoch ako Panama, Malta či Seychely.

Aktuálne sídli na Cypre o 31 podnikov viac ako v poslednom štvrťroku 2016, a dokonca o 195 viac ako v prvom kvartáli 2016. Vieme teda povedať, že v súčasnosti je na Cypre dohromady registrovaných 1 097 firiem, ktoré majú priame väzby na Slovensko. Vývoj v posledných mesiacoch hovorí jednoznačne – ostrov láka podnikateľov, pretože je finančne zdravý.

HDP Cypru vlani dosiahol rast 2,8 %. Podľa predpovedí Medzinárodného menového fondu spred mesiaca porastie v tomto roku ekonomika Cypru o 2,2 %, pričom rast na podobných úrovniach by mal pokračovať aj v nasledujúcich dvoch rokoch. Toto je pre investorov veľmi dobrá správa.

Výraznejšie stúpli aj Spojené štáty americké. Počet našich spoločností za Atlantikom sa zvýšil o 15 na 1 043. Napriek tomu sa však USA nepodarilo zaradiť späť na druhú priečku najobľúbenejších daňových rajov pre slovenské firmy, z ktorej ho ku koncu roku 2016 vyradil práve Cyprus. Vidíme postupné zmeny preferencií slovenských podnikateľov. USA síce teraz rástli, no ak sa pozrieme na medziročné zmeny, výsledkom je pokles. Oproti roku 2016 tak v súčasnosti sídli v Spojených štátoch o 18 firiem menej. Naopak, tak ako na Cypre, kontinuálny rast vidíme aj v Spojených arabských emirátoch.

V nich je momentálne zaregistrovaných 139 firiem, čo predstavuje až tretinový nárast od začiatku minulého roka. „Aj napriek tomu, že založenie a vedenie firmy v Spojených arabských emirátoch je finančne nákladnejšie ako v mnohých krajinách Európskej únie, sú pre firmy lákavé práve pre nulovú daň z príjmu. Okrem toho je to jedna z najrýchlejšie rastúcich ekonomík sveta a podnikatelia tu majú relatívne jednoduchý prístup k prémiovému bankovníctvu,“ hovorí M. Seliak.

Výrazný pokles počtu firiem zažívajú krajiny skloňované v súvislosti s aférou Panama Papers, ktorá ukázala, ako tamojšia právnická kancelária pomáhala mocným na celom svete vyhýbať sa plateniu daní. Práve Panama stratila medziročne až 19 firiem, aktuálne tam má sídlo 139 slovenských podnikov. Radí sa tak medzi krajiny, ktoré medziročne opustilo najviac našich podnikateľov. Od škandálu ubehol už viac ako rok. Ku koncu vlaňajška Panama podpísala dohodu o automatickej výmene informácií o daňových poplatníkoch, čím de facto prichádza o ‚status‘ daňového raja.

Slovenské firmy však opúšťajú aj Seychely či Maltu. Prvé spomínané prišli medziročne o 37 našich spoločností, Malta zas o 24. „Renomé Malty utrpelo v dôsledku aféry Panama Papers, keď malo vyjsť na povrch, že dvaja najbližší spojenci tamojšieho prieméra Josepha Muscata vlastnili offshorové účty,“ hodnotí M. Seliak.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *