Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Agentúra Fitch odpísala Grécko

Investície 22.02.2012 | 22:14 0 Komentárov

Stredajšie obchodovanie zakončili akciové trhy v červených číslach, nebolo to však iba ich prekúpenosťou po predchádzajúcej dvojmesačnej rely. Poklesu „pomohla“ okrem slabších makrodát aj ratingová agentúra Fitch, ktorá dnes pristúpila k zníženiu hodnotenia Grécka z úrovne „CCC“ na „C“.

V komentári k zníženiu ratingu uviedla, že bankrot krajiny je v krátkom horizonte vysoko pravdepodobný. Zapotili sa aj predstavitelia Maďarska, ktorému plánuje Európska komisia zmraziť 495 miliónov euro z kohéznych fondov ako sankciu za dlhodobé porušovanie limitov pre rozpočtový deficit. Je to vôbec prvý krát, čo EK k takémuto kroku pristúpila, pravdou však zostáva, že pravdepodobne pretiekol pohár trpezlivosti, keďže Maďarsko porušuje tieto fiškálne pravidlá už od roku 2004. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň v červenom: FTSE 100 –0.20%, CAC 40 –0.52%, DAX –0.93%, EuroSTOXX 600 –0.82% na úroveň 264.59 bodu.

V USA sme sa dozvedeli o vývoji trhu s realitami. Predaje už existujúcich domov v januári stúpli na 4.57 milióna, čo však nenaplnilo očakávania analytikov na úrovni 4.66 milióna predaných domov.

Americký prezident B. Obama pripravuje predstavenie daňovej reformy, ktorá zníži daňové zaťaženie z príjmu právnických osôb na 28 % zo súčasných 35 % a odstráni väčšinu daňových úľav. Tie by mali zostať zachované len pri projektoch podporujúcich výskum, vývoj a obnoviteľné zdroje. Americké akciové indexy uzavreli po vzore európskych tiež v červenom: DJI –0.21%, S&P 500 –0.34%, Nasdaq –0.52%.

Zdroj: Boris Penev, analytik Capital Markets, o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *