Streda 19. decembra. Meniny má Judita

Agentúra S&P vymazala optimizmus

Minulý týždeň sa na akciových trhoch niesol v prevažne pozitívnom duchu, za čo môžeme ďakovať hlavne úspešným aukciám štátnych dlhopisov problémových krajín eurozóny. Španielsko predalo 3-ročné dlhopisy za 4.27 miliardy eur s výnosom 3.384 percenta, 4-ročné za 2.5 miliardy eur s výnosom 3.748 percenta a 5-ročné za 3.21 miliardy eur s výnosom 3.912 percenta.

Aukcia bola úspešná, keďže sa pôvodne plánovalo predať polovičný objem dlhopisov. Navyše klesol aj výnos týchto dlhopisov oproti predchádzajúcej aukcii, kde napríklad 3-ročné dlhopisy mali rizikovú prirážku 5.95 percenta.  Talianske dlhopisy so splatnosťou 1 rok sa predali v objeme 8.5 miliardy euro a výnos z nich klesol na 2.74 percenta z predchádzajúcej úrovne 5.95 percenta. V prípade dlhopisov s platnosťou do novembra 2014 sa upísalo za 3 miliardy eur pri výnose 4.83 percenta v porovnaní s výnosom 5.62 percenta z podobnej aukcie v decembri.

Okrem úspešných aukcií mala na trhy výrazný pozitívny vplyv aj ECB, ktorá ponechala kľúčovú úrokovú sadzbu na úrovni 1 percenta a tiež vyjadrenie A. Merkelovej, že Nemecko je pripravené poskytnúť v úvode viac kapitálu do európskeho fondu ESM, čím vyslala veľmi pozitívny signál smerom k trhu a aj spoločnej mene.

Tá počas týždňa prejavovala vôľu na rast, krk jej však zlomila v piatok ratingová agentúra S&P, ktorá po skončení obchodného dňa pripravila o najvyšší možný rating „AAA“ Francúzsko a Rakúsko. Týždeň tak namiesto v ziskoch uzavrelo Euro v strate -0.29 percenta a siahla tak na svoje 16-mesačné minimum na úrovni 1.2680 EUR/USD.

Z korporátneho hľadiska sa darilo najviac holandskému výrobcovi navigačných zariadení TomTom (+17.53 percenta) a nemeckej Commerzbank (+15.92 percenta). Prvý menovaný ťažil z uzavretia strategického partnerstva s najväčším výrobcom smartphonov, spoločnosťou Samsung, ktorá bude používať vo svojom smartphone Wave3 práve mapy holandského výrobcu. Druhá menovaná spoločnosť ťažila predovšetkým z celkovo pozitívneho sentimentu, ktorý vznikol počas týždňa okolo bánk a tiež z potvrdenia trojpercentného rastu nemeckej ekonomiky.

Tento týždeň očakávame viacero významných makroúdajov. Európske zastupuje vývoj indexu spotrebiteľských cien a bežný účet platobnej bilancie v eurozóne. Americké bude zastupovať index cien výrobcov, index spotrebiteľských cien a tiež predaje existujúcich domov. Samozrejmosťou budú novinky z trhu práce.

Zdroj: Boris Penev, Capital Markets, forex.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *