Stvrtok 25. apríla. Meniny má Marek

Ak prejde zastropovanie dôchodkové veku, ešte viac vzrastie potreba individuálneho sporenia

Penzia 16.10.2018 | 12:50 0 Komentárov

Ak sa Smeru-SD podarí nájsť spojencov na svoj diabolský plán zastropovať dôchodkového veku, bude to znamenať nižšie priemerné dôchodky zo Sociálnej poisťovne. Ešte viac vzrastie význam individuálneho zabezpečenia.

Na politickej scéne aktuálne kulminuje diskusia k zastropovaniu dôchodkového veku. Smer-SD sa snaží získať podporu u opozičných poslancov, pretože na ústavnú zmenu, ktorá by maximálny dôchodkový vek zaviedla, potrebuje aj hlasy opozície. Koaličná strana Most-Híd návrh podporiť nechce. Proti sa vyjadrilo aj Sas. V hre tak zostáva Sme rodina a Obyčajní ľudia.

Ekonómovia hovoria jednoznačne. Zafixovanie veku odchodu do dôchodku je proti ekonomickej logike. Týkalo by sa totiž až budúcich generácii dôchodcov, ktorí sa budú dožívať oveľa viac rokov ako dnešní penzisti. Navyše sa zlepší aj ich zdravotní stav. Dnešný senior vo veku 65 rokov sa tak svojou kondičkou nebude môcť rovnať človeku v takomto veku o 30-40 rokov.

Ak sa podarí presadiť limit na dôchodkový vek, bude to znamenať dramatický nárast počet ľudí v dôchodkovom veku. Priemerný dôchodok vyplácaný so Sociálnej poisťovne preto bude musieť zákonite klesnúť. Ešte väčší význam ako dnes tak budú mať individuálne úspory.

„Najideálnejšie by bolo pripravovať sa už od narodenia, keďže sila peňazí je v čase a zloženom úročení. Pokiaľ nezačali so sporením vaši rodičia, mali by ste myslieť na dôchodok od okamihu, keď dostanete prvú výplatu a časť z nej si odložiť,“ radí Attila Tóth, odborník na financie Partners Group SK.

Dodáva, že situácia tých, ktorí si doteraz na dôchodok individuálne nešetrili a sú v preddôchodkovom veku, je veľmi individuálna. „Ak máte dlhé roky sporenie v druhom pilieri, tak je to dobrá správa. Tieto peniaze určite prilepšia váš dôchodok. Na kombináciu prvého a druhého piliera sa však spoliehať nestačí. Prirodzene záleží od úspor, investícií a nadobudnutého majetku,“ zdôrazňuje A. Tóth.

Okrem samotného sporenia je dôležité aj to, ako k tomu dochádza. Znamená to rizikové nastavenie investícií u mladých ľudí. To je síce viac rizikové, ale v horizonte desiatok rokov prináša rádovo vyššie zhodnotenie, ako bezpečnejšie dlhopisy.

Pri postupnom náraste veku sa potom portfólio preklápa do bezpečnejších nástrojov, ktoré dokážu zabezpečiť nárazovým prepadom a stratám hodnoty investícií krátko pred odchodom do dôchodku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *