Utorok 18. decembra. Meniny má Sláva

Akcie IT firiem: Verte humbuku

Investície 08.02.2012 | 13:42 0 Komentárov

Pri všetkom tom humbuku okolo päťmiliardového IPO Facebooku by cynikov mohlo zaujímať, či IT sektor náhodou nie je nadhodnotený. V skutočnosti ale môže byť aj podhodnotený.

V prebiehajúcej výsledkovej sezóne práve IT dokázalo, že je kráľom medzi ostatnými sektormi. Sektor informačných technológií vykázal najvyšší nárast tržieb (+15,7 %) a ziskov (+23,7 %).

A ešte viac pôsobivé je, že sa akcie IT firiem obchodujú na 12,5 násobku budúcich EPS (zisk na akciu).

IT: krajina mliekom a medom oplývajúca?

IT predvádza impozantný nárast tržieb, medziročne o 15,7 % (pozri graf nižšie), čo ho radí na vrchol v rámci USA. A bude to ešte lepšie.

saxo-8-2-2012-a  

IT súčasne vykazuje aj najvyšší nárast celkového zisku – s hviezdnym medziročným rastom o 23,7 percenta. K tomu mu dopomáha fakt, že ekonomika je stále ešte na hrboľatej ceste k zotaveniu.

saxo-8-2-2012-b  

Šesť z desiatich sektorov, najmä financie a firmy zo sektoru základných materiálov, teraz čelia veľkému tlaku na udržanie marží. Porovnanie s minulým rokom je v grafe nižšie.

Naopak najvyšší nárast marží prežíva naše zázračné IT dieťa. Tohtoročných 1,5 percentuálneho bodu ešte vylepšuje už tak oslnivých 21,8 percenta zo štvrtého kvartálu roku 2010 až na súčasných 23,3 percenta.

Ďalej môžeme dodať, že IT firmy súhrnne reportujú takmer dvojnásobnú ziskovú maržu oproti finančným spoločnostiam, ktoré sú na druhom mieste.

saxo-8-2-2012-c  

Keď zvážime, že sa index S & P 500 Information Technology obchoduje na 12,3 násobku EPS pre nasledujúcich 12 mesiacov a súhrnný index S & P 500 je na 12,6 násobku, potom možno povedať, že je IT ľahko podhodnoteným sektorom.

Vzhľadom k očakávanému rastu IT oblasti v situácii, keď sa globálna ekonomika čoraz viac digitalizuje, je aktuálne ocenenie tohto sektora nezmyselne nízke. Zrejme to isté si myslel aj Warren Buffett, keď vo veľkom investoval do IBM.

Zdroj: Peter Garnry, akciový analytik Saxo Bank.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *