Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Akcie na hrane

Akciové tituly (DJIA -0,34 %, SP -0,34 %, Nasdaq 0,03%) dnes tancovali na tenkom ľade medzi pozitívnym a negatívnym zatvorením obchodnej seansy. Naďalej doznievajú dozvuky víkendového rozhodnutia čelných predstaviteľov EU, MMF a ECB o finančnom pláne záchrany Eurozóny v objeme 750 mld. EUR.

Po prvotných pozitívnych reakciách prichádza tvrdé vytriezvenie a trhy opätovne začali vypredávať EURo a navršovali rizikovú averziu (rast USD, JPY a zlata). Rast rizikovej averzie cez silný USD podporuje výpredaj čierneho zlata (ropa) a  prudký dopyt po bezpečnom žltom investičnom zlate (dnes futures na zlato dosiahlo nové historické maximá), čo sa negatívne premietlo do výsledkov akciovej seansy.

Graf vývoja sektorov indexu S&P 500

Nereálne grécke sny

Trhy proste neveria fiškálnej stabilizácii starého kontinentu, aktuálny plán záchrany je iba krátkodobým plátaním najväčších dier vo „fiškálom vreci“. Pri súčasnom stálom trvaní dopadov finančnej krízy na reálnu ekonomiku sú snahy krajín o zníženie svojich deficitov a verejných dlhov takmer nemožné. Krajiny aktuálne nemajú potenciál na znižovanie deficitov radikálnym spôsobom, preto finančná pomoc Grécku v objeme 110 mld. EUR (na najbližšie tri roky) sa nedá nazvať inak ako zatmením mozgu Eurozóny.

EU požaduje od Grécka aby v najbližších troch rokoch znížilo deficit o 11% HDP na požadovanú úroveň 3% HDP. Nikdy  v histórii EU sa takýto krok nepodarilo nikomu realizovať i za omnoho lepších a stabilnejších ekonomických podmienok (stredajšie dáta HDP naprieč starým kontinentom môžu naznačiť, že európska ekonomika je na tom výrazne horšie ako sa očakávalo). Ani v globálnej histórii nie sú známe prípady takéhoto radikálneho rezu verejných financií pokiaľ nezahrnieme vládne defaulty. Ako môže grécka ekonomika postavená na poľnohospodárstve a turizme (citlivé oblasti na finančnú krízu) vyprodukovať dostatok zdrojov na znižovanie deficitu a zníženie verejných dlhov. To, že to Gréci nezvládnu do troch rokov ani do piatich je takmer isté, stačí si pozrieť projekcie ich makroekonomických veličín.

Tabuľka projekcií gréckych makroveličin do roku 2015

Grécko napriek finančnej pomoci od EU/MMF/ECB naďalej figuruje v tabuľke desiatich najrizikovejších ekonomík na svete, síce opustilo svoje dominantné postavenie, ale štvrté miesto s takmer 35%-nou pravdepodobnosťou bankrotu je výsmechom menovej únie EURa.

Tabuľka najrizikovejších svetových ekonomík

Eurozóna sa tak musí postupne pripravovať nie na rozširovanie svojho geografického priestoru, ale možno na radikálne znižovanie ak chce zabrániť vypuknutiu fiškálneho moru na celom kontinente.

Zdroj: Valér Demjan, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *