Streda 18. októbra. Meniny má Lukáš

Akcie naďalej posilňujú aj napriek nezhodám medzi D. Trumpom a Európou,

Investície 31.05.2017 | 10:59 0 Komentárov

Stretnutie európskych lídrov s americkým prezidentom Donaldom Trumpom spôsobilo v Európe rozruch. Dôvodom je názor D. Trumpa, že Európa a USA nemusia v budúcnosti spolupracovať tak intenzívne, ako tomu bolo doteraz. Napriek tomu, ale táto neistota neovplyvnila akciové trhy, kde sa viacero akcií obchoduje na svojich rekordných hodnotách.

  • Talianske voľby spôsobujú tlak na kurz eura
  • Pár USDJPY sa blíži kľúčovej úrovni 110
  • Akcie sú blízko svojich maxím. Aj naďalej sme však pri pohľade na ne pozitívni
  • Uprednostňujeme najmä európske a cyklické akcie
  • OPEC robí, čo môže, aby stabilizoval trh
  • Zlato sa uprostred politickej neistoty blíži k prekonaniu ďalšej dôležitej úrovne

„Aj naďalej sme z dlhodobého hľadiska pri akciách pozitívni,“ hovorí akciový stratég Saxo Bank Peter Garnry.

Akciový index S&P 500 sa po dočasnom oslabení začiatkom mesiaca opäť posilnil. Zdá, že stará múdrosť „predaj v máji a odíď“ nemusí byť pre tento rok tou najlepšou myšlienkou.

Sp500

 

Za pozornosť stojí kurz páru dolár-jen, ktorý sa blíži úrovni 110. „Jej prielom by pôsobil hrozivo. Nedá sa vylúčiť, že k tomu naozaj dôjde,“ upozorňuje menový stratég Saxo Bank John Hardy. Faktory vplývajúce na dolár by preto mali investori starostlivo sledovať. „Sú nimi napríklad slabé dáta z americkej ekonomiky a nízke úrokové sadzby,“ dodáva analytik.

../../../Downloads/2d5b7cd3-3bb1-4eee-b32d-34457de49875.png

 

V Európe sa pozornosť upriamuje opäť na južne štáty. Oznámenie, že v Taliansku sa parlamentné voľby uskutočnia už túto jeseň, vyvolalo tlak na euro. Pokiaľ ide o Grécko, J. Hardy pokladá za dôležité stretnutie Ecofinu (Rada pre hospodárske a finančné záležitosti) v polovici júna.

„Najbližšia splátka Grécka je naplánovaná na júl a krajina preto ešte predtým bude žiadať o zníženie dlhu,“ myslí si J.Hardy.

../../../Downloads/7837bcad-eef6-4132-b454-49698c42eda9.png

Po holubičom prejave Maria Draghiho a tým vyvolanom oslabení eura, stúpa hodnota zlata. „M. Draghi sa i naďalej obáva toho, či európska ekonomika bude schopná udržať si súčasné temo rastu, a zároveň pokračujúcich politických rizík,“ hovorí O. Hansen, vedúci komoditnej stratégie Saxo Bank. Šéf ECB poukazuje hlavne na Taliansko.

V ropnom sektore je ďalší nárast ceny čierneho zlata obmedzený. „Obchodníci totiž čakajú na tvrdé dáta, ktoré podporia úsilie OPECu obmedzovať ťažbu,“ uvádza O. Hansen. Podľa neho kartel robí, čo môže, aby stabilizoval trh po tom, čo sa mu to v prvom štvrťroka nedarilo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *