Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Akcie pod vrcholom

Americkým akciovým trhom sa ďalší deň nepodarilo zatvoriť v pozitívnych číslach (DJIA -0,63%, SP -0,52%, Nasdaq -0,82%). Z pohľadu vývoja americkej obchodnej seansy však treba chápať dnešné čísla ako úspech, pretože akcie priebežne strácali už takmer 2%.

Výraznú infúziu im do žil vliala aprílová zápisnica zo zasadnutia FOMC (výbor pre operácie na voľnom trhu vo FEDe). Celkovo sú však akciové trhy výrazne omráčené po včerajčom kroku nemeckého regulátora finančných trhov BaFin (zákaz nekrytého krátkeho predaja).

Inflačné bezvetrie

Tá priniesla síce pokračujúce holubičie výhľady (ponechaná uvoľnená menová politika), ale výrazne vylepšila projekcie ekonomického rastu a nezamestnanosti pre tento rok (rats i pre rok 2011). Čo spolu s inflačným „bezvetrím“, pretože FED neočakáva žiadne výraznejšie inflačné riziká v americkej ekonomike do roku 2012, vytvára pozitívnu klímu pre akciové trhy (lacné peniaze a silnejší rast).

FED nevypredáva

Členovia FEDu zároveň opätovne preberali problematiku predaja aktív z bilancie FEDu (agentúrny dlh a cenné papiere naviazané na realitný trh – MBS). V tomto však zhodu nenašli a výsledok je skôr taký, že FED sa s predajom aktív spätne na trh nebude výrazne ponáhľať (preferuje sa rozdielny predaj aktív v dlhšej časovej perióde). Dokonca sa objavili názory, že k takémuto kroku by mohlo dôjsť až po prípadnom navršovaní úrokových sadzieb FEDu (aktuálne na historickom minime v pásme 0,00-0,25%). Posledné komentáre, spolu inflačným výhľadom však naznačujú možnú zmenu úrokových sadzieb FEDu až v polovici roka 2011.

Ropa našla podporu

Akciovým trhom dnes ku korekcii výrazných strát dopomohli i komoditné trhy, kde ropa pod vplyvom oslabujúceho USD a pozitívnych korekcii sa vrátila nad 71 USD/barel. EURu nepriamo pomohla i nepotvrdená intervencia Swiss National Bank, ktorá na páre EURCHF vypredávala vlastnú menu.

Graf vývoja sektorov indexu S&P 500

Zdroj: Valér Demjan, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *