Streda 21. augusta. Meniny má Jana

Akcie prekvapili vysokým rastom

Po dlhých útrapách sa zdá, že predstavitelia eurozóny konečne prejavujú jasnú vôľu zachrániť čo sa dá a pomôcť Grécku ako aj ostatných zadlženým krajinám dostať sa z tesného zovretia, do ktorého ich dostali špekulanti. Počas utorka si Grécko otvorilo cestu k ďalším peniazom, ktoré by im mali stačiť na prežitie nadchádzajúcich mesiacov splácania svojich záväzkov.

V parlamente totiž odhlasovali zavedenie novej dane, ktorá sa týka všetkých nehnuteľností pripojených na elektrickú sieť. Grécka vláda plánuje prostredníctvom tejto dane zaplátať až 2 miliardy EUR z tohoročného štátneho rozpočtu.

Akciové trhy si v pondelok výrazne polepšili. Európsky index Stoxx 600 vzrástol najviac od mája 2010, keď si pripísal +4.37 %. Tento výkon ho katapultoval na hodnotu 229.91 bodov. FTSE 100 vzrástol o +4.02 %, CAC 40 o +5.74 % a DAX o +5.29 %. Celkovo vykázalo rast všetkých 18 západoeurópskych národných akciových indexov. K výborným výsledkom dopomohla správa o výkupe štátnych dlhopisov zadlžených krajín eurozóny bankou ECB aj pokračujúce špekulácie o možnom rozšírení eurovalu a „zaručenom“ znížení kľúčovej úrokovej miery európskou centrálnou bankou v blízkej budúcnosti.

Akcie šli nahor v sektoroch materiálov, informačných technológií, verejných služieb a najmä financií. Akcie z tohto sektora leteli nahor tak ako sme nevideli už radu mesiacov. Lídrami boli spoločnosti Societe Generale +16.81 %, BNP Paribas +14.15 %, Deutsche Bank +12.62 %, Commerzbank +12.59 % a Barclays +7.98 %.

Na komoditnom trhu si polepšila najmä cena ropy, ktorá oproti pondelku vzrástla až o +4.26 %. Ľahká ropa WTI tak v závere obchodovania stála 83.65 USD za barel. Zlato mierne korigovalo predchádzajúce prepady a pridalo +1.44 %. Jeho cena bola na konci obchodného dňa na úrovni 1649.75 USD za trójsku uncu.

Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1.33 %, S&P 500 +1.07 % a NASDAQ +1.20 %.

Zdroj: Martin Cesnak, analytik Capital Markets o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *