Piatok 22. február. Meniny má Etela

Akcie reagovali zmiešane, grécky problém preložený na summit G7

Akciové trhy dnes zatvárali v zmiešanej tónine (DJIA -0,26%, SP -0,55%, Nasdaq 0,04%). Najväčšou hrozbou pre akcie bol dnes finančný sektor, ktorý sa boril s informáciami o prípadných ďalších stratách kľúčových finančných inštitúcii.

10 mld. USD stratu by si mali podeliť najväčšie americké banky z prehodnocovania finančných aktív realitného trhu a agentúrneho dlhu, ktoré držia na svojich bankových knihách. Banky tak budú nútené vytvoriť výrazne vyššie rezervy na prehodnotenie aktív, čo sa negatívne odzrkadlí na ich úverovej aktivite a podpore ekonomiky.

Bernanke opatrný

Trhom nepomohli ani silenejšie dáta realitného trhu v podobe ADP zamestnanosti (tvorba pracovných miest v súkromnom sektore), ktorá priniesla najlepší výsledok od januára 2008.  Výhľady pozitívnych prírastkov piatkových Nonfarm Payrolls tak naberajú celkom reálne kontúry (o to väčšie môže byť prípadné sklamanie). Prieskum nákupných manažérov sektora služieb (ISM) síce prekonal decembrové úrovne, ale zaostal za trhovými odhadmi. Rizikovú averziu podporil  svojim prvým vystúpením prezident FEDu B. Bernanke po opätovnom zvolení do funkcie. Jeho komentáre k dlhodobo vysokému počtu nezamestnaných v  ekonomike naznačujú turbulentné obdobia. Potvrdzuje sa tak, že rok 2010 bude ďalším krízovým rokom a ekonomická obnova sa tak postupne presúva až do rokov 2011/12 (odhady nemeckej Bundesbanky).

Gréci s výstrahou

Kľúčová udalosť dnešného dňa, v podobe odpovede EU komisie na predložený plán gréckej strany reštrukturalizácie deficitu verejných financií z aktuálnej úrovne 12,7% HDP (rok 2009) na úroveň 3% HDP v roku 2012, veľa vody nenamútila. EU je zatlačená do defenzívy a tak musí podporovať snahy gréckej vlády o reformu. Najlepšie sa k potenciálu znižovania deficitu dnes vyjadrila francúzska ministerka financií Lagardeová „na dosiahnutie 3%-ného  deficitu verejných financií k HDP je potrebný minimálny prírastok ekonomiky na úrovni 2,5% Y/Y“. Je zrejmé, že pri vládnych škrtoch a prehlbovaní dopadov finančnej krízy, nebude grécka ekonomika schopná v najbližšom období vygenerovať tak vysoký prírastok ekonomického rastu. Práve grécky problém by mal byť jednou z kľúčových tém víkendové summitu G-7 v Kanade (začína 5.2).

Graf vývoja sektorov SP 500

Zdroj: Valér Demjan, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *