Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Akcie sa držia na ročných maximách

Ani po včerejšku nemôžeme viac ako sedemmesačnú rally na akciových trhoch vyhlásiť za skončenú. Akcie sa totiž znova bez väčších problémov držia nadosah svojich ročných maxim, kde ich udržiava najmä neustály príliv priaznivých ekonomických dát.

O tie nebola núdza ani včera, keď svoje výsledky v Európe reportovala švajčiarska banka Credit Suisse, alebo v USA spoločnosti AT & T a McDonald’s, ktoré dokázali zhodne prekonať väčšinové odhady na trhu.

V Európe si pozornosť získali predovšetkým už v ranných hodinách výsledky Credit Suisse, ktorá skončila v 3Q v zisku 2,35 mld švajčiarskych frankov, ku ktorému ju však opäť výrazne pomohli príjmy z obchodovania z investičného bankovníctva, ktoré by sa už v ďalších štvrťrokoch nemuseli opakovať.

Aj napriek lepším číslam tak akcie banky včera klesli o 3,50%. Pod predajný tlak sa včera dostali ale aj európske akciové indexy, ktoré zlikvidovali časť z vysokých strát, keď len v Nemecku klesal tamojší DAX o 1,21%, kým v Británii sa index FTSE100 prepadol o 0,96%.

Hlavným ťahúňom výpredajov pritom boli predovšetkým akcie finančných inštitúcií, ktoré si v minulých týždňoch připsaly tučné zisky. Zatiaľ čo v Európe sa indexy prepadávať, popoludňajšie a večerné obchodovanie pomohlo do zelených čísiel indexom v USA, kde si napríklad S & P500 pripísal 1,06%, kým DJIA rástol dokonca o 1,33%.

Čo sa ekonomických údajov týka, tie včera príliš pozitívnych správ nepriniesli. Britské maloobchodné predaje v septembri vykázali druhýkrát v rade nulový rast (oček.: +0,6%), čo vyvolalo obavy zo stavu domáceho dopytu, ktorá je oslabené vysokou mierou nezamestnanosti a ktorá môže v budúcnosti obmedziť prebiehajúce oživenie britskej ekonomiky. Slabší čísla potom prišla v popoludňajších hodinách aj zo Spojených štátov, kde boli zverejnené počty nově podaných žiadostí o podporu v nezamestnanosti.

Tých bolo v minulom týždni 531 tis., Čo je o 11 tis. viac ako v týždni predchádzajúcom a o 14 tis. viac, ako s čím počítala väčšinová očakávania na trhu. Počty žiadateľov o podporu potom síce opäť klesli na 5 923 tis., K tomu však prispieva skutočnosť, že tí, ktorí poberali podporu v nezamestnanosti dlhšie ako 6 mesiacov, začínajú postupne vypadávať zo štatistík.

Zdroj: X-Trade Brokers.

Podrobnejšie informácie v sekcii investičné spravodajstvo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *