Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Akcie sa vrátia späť s ešte väčšou silou – význam firemných ziskov je stále podceňovaný

Akciové trhy boli zasiahnuté krízou štátnych dlhov ( &P500 -12 %, MSCI EM -12 %, Nikkei225 -11 %), ale teraz znovu naberajú silu. Ich prepad bol spôsobený krátkodobú obavou z toho, že sa dlhová kríza rozšíri, a nemal oporu vo fundamentálnych faktoroch v oblasti firemných ziskov.

Výsledková sezóna v USA a v Európe je takmer na konci a výsledky sú opäť veľmi dobré s významnými pozitívnymi prekvapeniami smerom nahor. Očakávame, že táto schéma sa bude opakovať prinajmenšom ešte v nasledujúcej výsledkovej sezóne a možno dokonca aj v niekoľkých najbližších, čo povedie k rastu akciových trhov, pri indexe S&P500 na testovanie úrovne 1 225 a s najväčšou pravdepodobnosťou k dosiahnutiu nových maxím (1 250). V druhej polovici roka však pod vplyvom makroekonomických faktorov očakávame určitú korekciu tohto trendu.

Podcenenie sily firemných ziskov

Ďalšia výsledková sezóna sa blíži ku svojmu koncu – ako v Európe aj v USA a bolo to ďalšie vynikajúce obdobie. Takmer všetky spoločnosti indexu S&P500 (434/496), ktoré výsledky oznamujú, prekonávajú naše vysoké očakávania a trhajú predpoklady analytikov na kúsky:

  • 77 % všetkých spoločností prekonalo očakávania
  • len 7 % oznámilo zisky v súlade s odhadmi
  • iba 16 % všetkých výsledkov nenaplnilo očakávania
  • tržby vzrástli medziročne o 11,8 %
  • tržby po vylúčení finančných spoločností vzrástli medziročne o 13,1 %

Tržby boli v tomto štvrťroku hlavným sledovaným parametrom, pretože aj naďalej vidíme, že spoločnosti prekonávajú očakávania vďaka znižovaniu nákladov. Jednotkové mzdové náklady boli znovu veľmi nízke, čo ukazuje na obmedzený nábor nových pracovníkov a opatrnosť väčšiny podnikov. To sa samozrejme premieta aj do konečného výsledku.

Tržby však začali trochu stúpať, aj keď pravdepodobne nie tak výrazne, ako by si niektorí v tejto fáze oživenia predstavovali. Tržby na akciu u spoločností indexu S&P500 budú len o 2 % vyššie ako vlani. To v konečnom dôsledku znamená oživenie v tvare písmena L. Zatiaľ čo prevádzkový zisk na akciu (EPS) by mal medziročne vzrásť o 90 %, rast tržieb na akciu je takmer nulový. Je však dôležité poznamenať, že v prípade oživenia z roku 2003 sa tržby od dna výrazne odrazili až v neskorších fázach.

Hlavnou hnacou silou rastu v posledných 18 mesiacoch bolo pomerne významné podcenenie sily firemných ziskov a otázkou zjavne zostáva, či toto významné podceňovanie výsledkov firiem bude pokračovať aj naďalej. V nadchádzajúcich štvrťrokoch očakávame pokračovanie tohto trendu; negativizmus a skepsa ohľadom ziskov spoločností zostávajú stále na relatívne vysokej úrovni a to znamená, že firmy budú pravdepodobne aj naďalej prekvapovať lepšími výsledkami, čo povedie k rastu akcií. V otázke, či tomu tak bude aj v druhej polovici roka, sme však skeptickí.

Zdroj: Christian Blaabjerg, Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *