Piatok 22. február. Meniny má Etela

Akcie v slzách

Americké akciové tituly sa dnes dostali pod najsilnejší predajný tlak za posledné tri mesiace (DJIA -2,02%, SP -2,38%, Nasdaq -2,98%), čo bolo výsledkom opätovne narastajúcich fiškálnych hrozieb zo starého kontinentu.

Ako prvé začali ráno prenikať informácie, že finančná pomoc Grécku vo výške 110 mld. EUR bude nedostatočná. Informácie prichádzali z nemeckej strany, ktorá naznačovala potrebu finančnej pomoci až na úrovni 150 mld. EUR.  Grécke vládne dlhopisy sa okamžite dostali pod silný predajný tlak, čoho výsledkom bol nárast ich výnosov na úrovne spred schválenia finančnej pomoci.

Eurozóna sa otriasa

Druhým negatívnym impulzom zo starého kontinentu boli množiace sa informácie o prípadnom finančnom balíčku i pre ďalšieho fiškálneho hriešnika Eurozóny – Španielsko. Dohady sa pohybovali v rozmedzí medzi 280-400 mld. EUR, tieto správy boli však dementované španielskym premiérom. Rast rizikovej averzie podporil posilňovanie USD, čo  sa prejavilo poklesom EURUSD pod úroveň 1,30  (po prvýkrát od 28.apríla 2009). Silný USD potopil komodity a akciové trhy, pričom svoje do ohňa priliala i samotná ECB. Jej vyhlásenia o prípadnom rozšírení výnimky pri refinančných operáciách (s kolaterálom) aj na ostatné krajiny EU (doteraz platilo iba pre Grécko) stabilizácii nepomohlo. Starý kontinent sa tak dostáva do fiškálnej krízy, ktorá môže výraznejšie naštrbiť vzťahy vo vnútri Eurozóny.

Graf vývoja sektorov indexu S&P500

Zdroj: Valér Demjan, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *