Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Akcie znovu rastú, USD pod predajným tlakom

Včera zverejnené výsledky z amerického trhu práce zanechali na finančných trhoch v popoludňajších hodinách veľmi priaznivý dojem, ktorý pomohol znovu naštartovať chuť obchodníkov investovať do rizikovejších aktív.

Počty novo podaných žiadostí o podporu v nezamestnanosti sa totiž v minulom týždni nečakane znížili na 466 tis., čo bol najlepší výsledok od vlaňajšieho septembra a výsledok hlboko pod väčšinovým konsenzom, ktorý počítal s ich miernejším znížením na 500 tis. Prudko klesal aj celkový počet žiadateľov o podporu, ktorý sa dostal z 5 613 tis. na 5 423 tis., čo bol však predovšetkým výsledok toho, že mnoho žiadateľov stráca po šiestich mesiacoch nárok na dávky v nezamestnanosti.

Nižšie počty nových žiadateľov ale vysielajú pomerne jasný signál o tom, že pozvoľná stabilizácia na americkom trhu s bývaním pokračuje, a že by sa rast nezamestnanosti mohol do ďalších mesiacov veľmi výrazne spomaliť. Lepšie čísla z trhu práce navyše včera nasledovali aj výsledky osobných výdavkov, ktoré v USA v októbri rástli o 0,7%, čo bolo o desatinu rýchlejšie, než s čím počítali väčšinové odhady na trhu. Silný rast tak čiastočne umazal vysokú septembrovú kontrakciu (-0,6%), ktorá prišla potom, čo sa po odznení efektu šrotovacie prémia prepadli výdavky na tovary dlhodobej spotreby o 8,7%. Štvrtého rastu v rade sa navyše dočkali aj osobné príjmy, ktoré stúpli o 0,2%, aj keď bol ich rast opäť do veľkej miery ťahaný vyššími vládnymi transfery, v podobe dávok v nezamestnanosti a rôznych iných úľav, ktorými sa americká vláda snaží podoprieť dopyt spotrebiteľa.

Do tretice navyše trhy dokázali povzbudiť aj výsledky predaja nových domov, ktoré prekvapili rastom o 6,2% na 430 tis. a napodobnili tak v pondelňajšej zverejnené výsledky predaja starších domov. V tieni týchto lepších údajov preto včera zostali ďalšie výsledky, ako októbrové objednávky tovarov dlhodobej spotreby, ktoré prekvapivo klesli o 0,6%, keď sa znižovala najmä dopyt po strojárskych výrobkoch a klesal objem zákaziek vojenského charakteru.

Bez odozvy zostala aj špekulácie, že by Európska centrálna banka mohla už v decembri začať dávať dole nohu z plynu svojej monetárnej expanzie, keď by svoj posledný ročný tender na neobmedzenú likviditu uskutočnila s plávajúcou úrokovou sadzbou, ako uviedla na svojich stránkach agentúra Bloomberg. Prílev pozitívnych správ včera pomohol akciovým indexom dostať sa znovu do zelených čísel, keď len v Európe rástol Eurostoxx50 o 0,67%, kým si v USA pripísal S & P500 ďalších 0,45%. Z rastu sa včera tešila aj cena amerických vládnych dlhopisov. K tomu prispel okrem iného aj vysoký záujem o včerajšiu aukciu, keď americké ministerstvo financií predalo dlhopisy sa sedemročnú splatnosťou av objeme 32 mld dolárov s výnosom 2,835%. Záujem o americké dlhopisy zostáva stabilný aj po tom, čo Fed štátne cenné papiere prestal nakupovať ai preto včera klesal výnos desaťročných štátnych obligácií o 3,3 bsp. na 3,271%.

Zdroj:
X-Trade Brokers
.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *