Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Akciové indexy testujú niekoľkomesačné maximá

Akciové trhy aj napriek piatkovému stagnujúcemu vývoju majú za sebou najlepší týždeň za posledné dva mesiace, keď si hlavné indexy pripísali viac ako 2 percentá.

V piatok ale nechýbala volatilita, ranné nárasty ustúpili do záporných hodnôt, kde sa hlavné indexy obchodovali až do zverejnenia údajov z amerického trhu práce, ktoré pozitívne prekvapili. Európske akciové trhy sa tak prehupli do mierne kladného teritória. Príčinou ranných poklesov boli hlavne negatívne dáta z Eurozóny, maloobchodné tržby v septembri poklesli o 0.2 %, pričom sa očakával rast o 0.1 %, medziročne vzrástli o 1.1 %, čakalo sa 1.4 %. Negatívne prekvapili aj nemecké priemyselné objednávky, ktoré v septembri medzimesačne poklesli o 4 % , keď sa očakával rast o 0.4 %.

Index Euro Stoxx 600 v piatok posilnil o 0.42 % na hodnotu 2741.97 bodu, čo predstavuje 7 mesačné maximá a tiež úroveň spred pádu Lehman Brothers. Tak ako celý týždeň aj v piatok bol ťahúňom sektor materiálov, ktorý posilnil o 1.02 % a celkovo o viac ako 6 %. Za výrazným nárastom cien komodít je rastúca inflácia a obavy z ďalšieho novo vytlačeného balíka amerických dolárov zo strany Fedu, ktorý bol minulý týždeň schválený vo výške 600 mld. USD na kúpu amerických vládnych dlhopisov.

Obavy zo zaplavenia trhov lacným dolárom posunulo cenu zlata na absolútne historické maximá, keď v piatok počas dňa siahalo na hranicu 1400 USD za trójsku uncu (max. 1398,27 USD), zatváracia hodnota bola na úrovni 1395 USD.

Hlavné európske akciové trhy uzavreli nasledovne: FTSE 100 +0.21 %, CAC 40 bez zmeny, DAX si polepšil o 0.29 %. Najvýraznejší rast v nemeckom indexe zaznamenal sektor materiálov (+1.7 %) a v ňom zastúpené firmy Basf (+1.82 %) a Linde (+1.77 %). Druhý najvýkonnejší sektor boli informačné technológie (+0.73 %).

Už spomínanou kľúčovou informáciou pre piatkový vývoj na akciových trhoch boli údaje z trhu práce v USA, ktoré prekonali očakávania, keď v októbri vzrástla zamestnanosť v privátnom sektore o 159 tis. miest (očak. 80 tis. miest), zmena v zamestnanosti očistená o poľnohospodársky sektor dosiahla úroveň 151 tis. pracovných miest, pričom sa čakal rast o 60 tisíc. Miera nezamestnanosti v októbri ostala bez zmeny na hodnote 9.6 %. Trhy mierne schladili čísla z realitného trhu, ktoré boli zverejnené v strede obchodnej seansy. Predaje rozostavaných domov medziročne v septembri poklesli o 24.9 % a medzimesačne o 1.8 %, pričom sa čakal rast o 3 %.

Americké akciové trhy uzavreli piatkové obchodovanie nasledovne: Dow Jones +0.08 %, S&P +0.39 % a Nasdaq +0.06 %.

Zdroj: Juraj Spodniak, analytik Capital Markets, o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *