Nedeľa 24. marca. Meniny má Gabriel

Akciové indexy vymazali týždňové straty

Prudký rast výnosov z talianskych dlhopisov priniesol ďalšie turbulencie na trhoch. Vláda však rýchlo pristúpila k opatreniam: schválenie rozpočtu na rok 2012 s plánovanými škrtmi a odstúpenie premiéra Berlusconiho (ktoré spôsobilo väčšiu eufóriu ako konsolidácia rozpočtu).

Akciové indexy vymazali týždňové straty a väčšinou skončili v zisku: DAX 1,52 %, CAC40 + 0,83 % a FTSE100 + 0,33 %. S&P500 +,85 %, DJIA +1,42 % a Nasdaq v strate -0,28 % (hlavne kvôli zlým správam z Apple Inc., ktoré má veľmi vysokú váhu v indexe). Trhy v Ázii dopadli oveľa horšie: Hang Seng -3,56 %, Kospi -3,37 % a Nikkei -3,26 %. Hrozba vojenského konfliktu medzi Izraelom a Iránom poslala ropu o 4,51 % vyššie, zlato si pripísalo 2,42 % vďaka slabšiemu doláru.

Európa

Prekonanie 7 % hranice na gréckych dlhopisoch trvalo 3 mesiace, Taliani ju prekonali za týždeň. Výpredaj spôsobilo z časti aj zvýšenie požadovaných kolaterálov o 5,5 % na taliansky dlh zo strany londýnskej clearingovej spoločnosti LCH Clearnet. V obidvoch krajinách odstúpili premiéri a vlády sa ujali technokrati. V Grécku sa premiérom stal Lucas Papademos (bývalý viceprezident ECB), v Taliansku Mario Monti (ekonóm a politik, slúžil ako komisár na protimonopolnom úrade EÚ). Pozitívom sú ich praktické skúsenosti z ekonómie a pro-európska náklonnosť, čo zvyšuje pravdepodobnosť schválenia úsporných opatrení z 26. októbra.

Napriek optimizmu ich však čakajú neľahké úlohy: upratať rozpočty a zaviesť škrty v období, kedy je nezamestnanosť vysoká, hospodársky rast minimálny a dôvera investorov visí na vlásku . Grécky dlh však dávno vzrástol nad úroveň, ktorá sa dá zvládnuť bežnými fiškálnymi opatreniami a ďalší odpis dlhu (nad 50 % schválených EÚ) je naďalej pravdepodobný. Priemysel v krajine je slabý, turistický sektor utrpel ťažké rany. Štátny sektor je stále prezamestnaný, pracovný trh ostáva veľmi neflexibilný. V Taliansku je zlá situácia, ale stále zvládnuteľná. Pokiaľ konsolidujú rozpočet a liberalizujú pracovný trh, kapitálové trhy ich odmenia nižšou rizikovou prirážkou, ktorá im pomôže prekonať ťažké obdobie, kým sa znovu nenastolí hospodársky rast.

Treba však konať rýchlo (čo nie je práve doménou európskych politikov), pretože hlavné problémy sa stále nevyriešili a kríza sa šíri ďalej. Nárast výnosov na dlhopisoch zaznamenalo už aj Francúzsko, Slovinsko a Rakúsko. Makroekonomické dáta v minulých týždňoch navyše kreslia horší obraz: maloobchodné predaje v EÚ medziročne – 1,5 % (0,5 % očakávaných), priemyselná produkcia v septembri klesla o 2,7 % (-0,9 % očakávaných) v Nemecku, – 4,8 % (- 3 % očakávaných) v Taliansku a – 1,7 % vo Francúzsku (očakávaných – 0,7 %). Inflácia vo väčšine krajín EÚ naďalej ostáva nad úrovňou 2 %.

USA

Z Ameriky prišli pozitívne dáta v podobe lepšej obchodnej bilancie (- 43,1 mld. vs -46 mld.) a nižších žiadostí o podporu v nezamestnanosti (390 000 vs. 400 000). Spotrebiteľská dôvera sa podľa prieskumu Michiganskej univerzity taktiež začína spamätávať – 64,2 vs. 61,5 očakávaných. Cisco ohlásilo lepšie výsledky na úrovni 43c oproti 39c hlavne vďaka reorganizácii a vyšším maržám, akcie reagovali 5 % nárastom. Na druhej strane spektra bol Apple, ktorý ohlásil problémy s dodávkami spojené s povodňami v Thajsku. Firma tak nemôže bežať na plnú kapacitu. Predbežné štatistiky navyše ukazujú nižšie predaje nových iPhonov a iPadov, čomu škodia aj lepšie recenzie nového touchpadu Kindle Fire od firmy Amazon. Konkurencia tak začína viditeľne ukrajovať z dominantného segmentu Applu, čo uškodí ich budúcej ziskovosti.

Emerging Markets

Centrálna banka Indonézie opäť znížila sadzby o 0,5 % na 6 %. Obavy z globálnej recesie tak zatienili strach z inflačných tlakov. Bakrie Group, jeden z najväčších indonézskych konglomerátov je blízko krachu, po tom čo pokles koletarálu spustil predčasné splatenie 1,35 mld. pôžičky banke Sociéte Generale.

S&P zvýšila rating Kazachstanu na BBB+, vďaka silnejšej fiškálnej situácii. Stále však varuje pred politickou nestabilitou a slabým bankovým sektorom.

Zdroj: Across Wealth Management.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *