Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Akciové trhy čakajú búrlivé časy

Investičná banka Saxo Bank odporúča pre nadchádzajúce obdobie dvanástich mesiacov maximálnu opatrnosť pri obchodovaní akcií. Investičné príležitosti vidí u tradičných defenzívnych titulov s podpornou históriou vyplácania rastúcich dividend. Oproti všeobecne prijímanému názoru experti banky očakávajú výrazne nižšiu mieru výnosov.

Dánska investičná banka Saxo Bank kladie veľký dôraz na kvalifikovanú informovanosť investorov, ktorú považuje za základ dlhodobo úspešného investovania, a to aj búrlivých časoch, ktoré pre nasledujúcich dvanásť mesiacov na akciových trhoch očakáva. V čase rozkolísaných akciových trhov odporúča investorom obzvlášť starostlivo sledovať podrobné profily spoločností a zabezpečovať riziká, čo im výrazným spôsobom uľahčuje Saxo platforma na akcie, dostupná z aplikácie SaxoWebTrader. Tá poskytuje plnú podporu tým investorom, ktorí stratili dôveru v poradcov tradičných bánk a brokerských domov a ktorí chcú byť úspešní aj v nasledujúcich časoch poklesu akciových trhov.

Faktory tlačiace na pokles prevážia nad rastovými

Hoci dobré hospodárske výsledky v druhom štvrťroku síce s najväčšou pravdepodobnosťou prispejú k rastu akcií, protichodne budú pôsobiť vážne obavy na trhoch s vládnymi dlhopismi voči schopnosti krajín PIIGS presadiť úsporné opatrenia. K tomuto faktoru sa v dlhodobom horizonte s najväčšou pravdepodobnosťou pridá sklamanie z očakávaného rastu čínskej ekonomiky, druhá vlna defaultov na americkom trhu s nehnuteľnosťami, ktorá zasiahne finančný sektor, pokračujúce snahy o zmiernenie neudržateľného vývoja verejných financií predovšetkým v Európe a pretrvávajúce obavy z neschopnosti európskych štátov čeliť rozpočtovým problémom.

"Veľké vrásky nám pridávajú vyhliadky na možné ohrozenie ďalšieho hospodárskeho rastu v Európe a v USA v súvislosti s oddlžovaním domácností i štátnych rozpočtov," uvádza Christian Blaabjerg, stratég trhu Saxo Bank a dopĺňa: "Naším hlavným scenárom pre vývoj HDP je mierny dvojaký pokles, ktorého druhú fázu, ktorá si vyžiada ďalší pokles cien akcií, očakávame začiatkom roka 2011."

Favoritmi sú defenzívne tituly 

Z pohľadu jednotlivých sektorov dáva Saxo Bank prednosť spoločnostiam z tradičných defenzívnych sektorov s časovou radou stále rastúcich dividend, a to i v nepriaznivej ekonomickej situácii. K preferovaným tak patria tituly zo sektora spotrebného tovaru, telekomunikácií a verejných služieb. 

Veľmi skeptický názor zastávajú experti Saxo Bank k očakávanej výške výnosov, pretože v druhej polovici roka predpokladajú silne negatívne makroekonomické vplyvy, okorenené cez leto výraznými výdavkovými škrtmi európskych vlád. „Všeobecne očakávaná miera výnosov podľa nášho názoru nezodpovedá ani vzdialene makroekonomickej realite, v ktorej sa pohybujú firmy a korporácie," vysvetľuje Christian Blaabjerg výrazné rozdiely medzi odhadmi Saxo Bank a konsenzom vyplývajúcim z Odhadného systému inštitucionálnych maklérov.

Osobitnú poznámku majú dánski experti k finančným spoločnostiam, najmä európskym bankám. Ich výnosy budú podľa nich významne podporené súčasným tvarom výnosovej krivky a neobvykle nízkou úrovňou úrokových sadzieb. Zvlášť potom, ako európske banky ešte zďaleka neodpísali straty, ktoré im vznikli z neštandardných investícií, a v poslednom čase aj v súvislosti s krízou európskych štátnych dlhov. To je podľa Blaabjerga hlavný dôvod pre mimoriadne negatívny postoj Saxo Bank k rastu výnosov v bankovom sektore.

Tabuľka: Odhady ESP pre akcie indexu S&P500

Zdroj: Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *