Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Akciové trhy: Druhá šanca

Americké akciové tituly nenadviazali na stredajšie pozitívne zatvorenie a včera sa opäť vrátili do výrazných negatívnych úrovni (DJIA -1,13%, SP -1,18%, Nasdaq -1,91%). DJIA tak dokázal stratiť počas januára takmer 3%, čo bude najväčšia strata od 12%-neho prepadu vo februári 2009.

Najväčším stratcom bol technologický sektor, ktorého ku dnu poslali akcie spoločnosti Apple. Tá včera zverejnila „novú technickú hračku“  iPad, ktorá však nenaplnila vysoké očakávania. Potvrdzujú sa tak predpoklady niektorých analytikov, že do výsledkovej seansy za 4Q vstupovali akciové trhy výrazne prekúpené.

Grécka ponorka

Ďalším negatívnym dôvodom vývoja amerických akciových titulov bola pokračujúca negatívna situácia na medzinárodných finančných trhoch. Problémy Grécka, ktoré nedokáže upokojiť  investorov pri snahe o zníženie deficitu verejných financií naberajú enormné rozmery. Grécke výnosy na 10-ročných vládnych EURo dlhopisoch dosiahli úroveň 7,15% a Credit Default Swaps  (náklady na poistenie gréckeho vládneho dlhu) prekročili úroveň 400 bázických bodov, čím si otvárajú cestu k ekonomikám ako Ukrajina, Venezuela a Argentína.

Bernanke potvrdený

Posledným večerným bodom obchodnej seansy bolo hlasovanie o znovuzvolení prezidenta FEDu B. Bernankeho pre nové funkčné obdobie (aktuálne mu končí v nedeľu). US Senát nakoniec pomerom, hlasov 70:30 potvrdil druhé funkčné obdobie v prezidentskej stoličke FEDu. Prezident FEDu tak dostal druhú šancu na vyvedenie US ekonomiky z finančnej a hospodárskej krízy.

Pozitívny piatok?

Po zatvorení trhu zverejňovali svoje výsledky ďalšie technologické giganty (Microsoft a Amazon) oba výrazne predčili trhové očakávania, pričom Amazon oznámil spätný odkup svojich akcií v objeme 2 mld. USD. Ak sa zároveň naplnia aj zajtrajšie pozitívne výhľady ekonomického rastu US ekonomiky  za 4Q (pásmo odhadov na úrovni 5% Y/Y) vzniká  tak potenciál korekcie januárových strát v posledný deň.

Graf vývoja sektorov indexu SP 500

Zdroj: Valér Demjan, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *