Utorok 18. júna. Meniny má Vratislav

Akciové trhy prudko padajú…

Investície 11.10.2018 | 14:12 0 Komentárov

Po americkom akciovom trhu sa prudko prepadajú aj trhy v Ázii. Hlavný index šanghajskej burzy Shanghai Composite Index sa tak vo štvrtok prepadol o 5,2 percent.

Akciové trhy v USA zaznamenali v stredu 10.10. výrazný pokles. Dôvodom boli obavy zo zrýchlenia zvyšovania úrokových sadzieb, ako aj eskalácie obchodných sporov.

Index Dow Jones Industrial Average zaznamenal najväčšiu stratu za ostatných osem mesiacov, keď klesol o 3,1 percenta na 25 598,74 bodu. O viac ako tri percentá klesol aj širší index S&P 500. Jeho hodnota sa znížila o 3,3 percenta. Okrem makro rizík vyvolali zlú náladu aj pády akcií dvoch najväčších spoločností v indexe. Apple a Amazon majú za sebou najhorší deň za posledné dva roky, keď Apple zletel o 4,6 percenta a Amazon dokonca o u 6,2 percenta. Pád zaznamenal aj technologický index Nasdaq – o 4,1 percenta. V tomto prípade to je za posledných päť dní pokles až o 7,5 percenta.

Americkí investori sa obávajú ďalšieho zvýšenia úrokových sadzieb Fedu. No trhy reagovali aj na zhoršenie prognózy ekonomického rastu zo strany Medzinárodného menového fondu. Ten na základe prebiehajúcej obchodnej vojny zhoršil vyhliadky rastu svetovej ekonomiky na budúci roka na 3,7 percenta. Doteraz počítal sa rastom 3,9 percenta.

Na vývoj v USA už reagovali aj ázijské trhy. Šanghajská burza, ktorá už uzavrela štvrtkové obchodovanie, zaznamenala pokles na štvorročné minimum. Shanghai Composite Index sa prepadol o 5,2 percenta, na najnižšiu hodnotu od roku novembra 2014. Klesali aj akciové indexy v Japonsku, Južnej Kórei a Austrálii. Japonský index Nikkei o 3,9 percenta. Index na juhokórejskej burze klesol o 4,4 percenta a v Austrálii o 2,7 percenta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *