Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Akciové trhy sa zelenali

Utorok boli zverejnené mnohé makroekonomické dáta z Veľkej Británie. Jadrová inflácia na ročnej báze rástla na 1.5%, z predošlých 1.3% nameraných v predošlom mesiaci. Analytici očakávali nárast na 1.4%, inflácia teda prijemne prekvapila. Index maloobchodných cien ukázal nárast na mesačnej báze o 0.2%, po minulo mesačnom náraste o 0.4% a pri očakávaniach na úrovni 0.1%.

Na ročnej báze rovnaký index vzrástol z 1.8% na 2%, v súlade s očakávaniami. Miera inflácie vzrástla z 0.6% na 1% na ročnej báze, analytici očakávali nárast na 0.9%. Na mesačnej báze klesla inflácia z 0.3% na 0.2%, očakávaný bol výraznejší pokles, na 0.1%. Rast Poľskej nezamestnanosti zrýchlil z 3.1% na 3.2%, analytici očakávali znova výsledok na úrovni 3.1%. Európske akciové indexy končili deň vo výrazne zelených číslach.

Nemecký akciový index DAX rástol o 1.22%, francúzsky index CAC 40 si polepšil o 1.32%, britský FTSE 100 rástol o 0.76% a paneurópsky index Euro Stoxx 50 rástol o 1.27%.

Za oceánom boli zverejnené dáta inflácie v USA, kde inflácia na ročnej báze vzrástla z 1.1% na 1.5%, v súlade s očakávaniami analytikov. Na mesačnej báze rástla inflácia z 0.2% na 0.3%, znova, rovnako ako analytici čakali. Jadrová inflácia v krajine dosiahla 2.2% na ročnej báze, úroveň na ktorú klesla z predošlého výsledku 2.3%, na ktorom mala podľa analytikov ostať.

Na mesačnej báze klesla jadrová inflácia z 0.3% na 0.1%, analytici očakávali pokles na 0.2%. Na komoditnom trhu si jemne polepšila ropa, keď obe benchmarkové zmesi sa držali aj naďalej nad úrovňou 50 amerických dolárov za barel a pripísali si jemné zisky ku koncu obchodného dňa. Americké akciové indexy nasledovali európske v ich ceste za rastom, aj keď jemne miernejšom. Dow Jones rástol o 0.4%, SPX rástlo o 0.7% a technologický index NASDAQ si polepšil o 0.88%.

Ján Jursa, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *