Stvrtok 21. február. Meniny má Eleonóra

Akciové trhy: Súboj dobra a zla

Americké akciové tituly (DJIA -0,03%, SP -0,42%, Nasdaq -0,32%) dnes neustáli negatívny tlak ani za pomoci pozitívnejších výsledkov US ekonomiky a US firemného sektora. Z fundamentálnych výsledkov potešil pokračujúci nárast indexu cien domov (Case/Shiller, šiesty kontinuálny rast po sebe) a najvyššia úroveň spotrebiteľskej dôvery v USA za posledných 15-mesiacov.

Bolo to však zo strany pozitívnych výsledkov pre finančné trhy všetko a riziko tak opäť určovalo dnešný výsledok v podobe ázijského negatívneho výhľadu ekonomiky (podporili silný USD).

Riziko má stále zelenú

Americké tituly síce nenadviazali na ázijský výpredaj (najväčší pokles za posledné dva roky),  spôsobenými obavami o pokračovanie tlmenia ekonomickej aktivity z čínskej strany (hrozba inflačných rizík) a zníženia výhľadu ratingu japonskej ekonomiky zo strany Standard/Poors. Dnešný deň priniesol extrémne veľa podpory pre rizikovú averziu, ktorá výrazne podporovala zisky USD a JPY. Obe meny totiž slúžia ako financujúce meny pri carry trades investíciách do aktív s vyššími výnosmi. Rast globálneho rizika spúšťa spätný chod toku investícii a návrat do JPY a USD.

Posledné znižovania ratingu Grécku, zníženie výhľadu Japonsku len potvrdzujú, že miera zadlženia krajín dosiahla svoj vrchol v podobe akceptovateľnosti ratingových agentúr. Hrozba prípadného opätovného poklesu globálnej ekonomiky do recesie (dvojité dno) sa stáva čoraz aktuálnejšou témou pri snahe čínskej strany chrániť svoj trh pred prehriatím. Súboj dobra a zla sa tak dostáva do druhej fázy, kedy krehká (v tomto prípade umelá vytvorená fiškálnymi stimulmi)  stabilizácia globálnej ekonomiky nemusí znamenať výhru správnej strany.

FED mlčí

Čoraz častejšie za posedné dva mesiace sa stretávame s obavami v hlasoch centrálnych bankárov, ktorí  odkladajú výhľad sprísnenia menovej politiky práve pod hrozbou narušenia krehkej rovnováhy.  A práve zajtra očakávame zasadnutie FEDu, ktoré by mohlo vniesť viac svetla do budúcich krokov. Trh však pri súčasnom stave globálnej ekonomiky a finančných trhov neočakáva nič iné ako klasické „klišé“ posledných mesiacov „sadzba sa nezmení z dlhodobého výhľadu“.


Graf vývoja sektorov indexu SP 500

Zdroj: Valér Demjan, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *