Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Akciové trhy v červených číslach

Investície 11.09.2016 | 16:39 0 Komentárov

Koniec týždňa bol bohatý predovšetkým na makroekonomické dáta, ktoré výrazne ovplyvnili obchodovanie na trhu. V skorých ranných hodinách sa vyhlasovali dáta z Číny, zverejňovala sa inflácia, ktorá rástla o 1,2 %. Za mesiac júl, bola čínska inflácia na úrovni až 1,8 %. Čínske trhy boli v dobre nálade a akciový index Hang seng rástol o 0,75 %.

V Európe sa pred otvorením trhu vyhlasovala obchodná bilancia Nemecka, ktorá je na 19,5 miliárd, pri očakávaní na 31,9 miliárd. Dozvedeli sme sa aj dáta z priemyselného a výrobného sektora v Taliansku. Priemyselná produkcia mesačne klesá o 0,6 %, pri predpokladanom raste o 0,3 %. Medziročne klesá len o 0,1 %, čo je pri predchádzajúcej hodnote –1,1 % mierne pozitívne. Výrobná produkcia klesala o 0,3 %, pri júnovom poklese o –1,2 %.

Európske trhy vzhľadom na vyhlasované makroekonomické dáta a zasadnutie Ecb vo štvrtku, reagovali otvorením v červených číslach. Ecb oznámila zníženie výhľadu na rast ekonomiky a taktiež znížila predpokladaný rast spotrebiteľských cien, na čo trhy reagovali poklesom. Po otvorení trhu sa zverejňoval obchodná bilancia Veľkej Británie, ktorá poklesla viac ako sa očakávalo a to až na 4,5 miliárd, pri očakávanom poklese o 4,1 miliárd. Hlavné akciové indexy sa počas dňa pohybovali v klesajúcom trende a na konci obchodnej seansy zaknihovali nasledovne: DAX –0.95 %, CAC 40 –1,12 %, Euro Stoxx 50 –0,98 % a britský FTSE 100 –1,19 %.

V zemi za veľkou mlákou sme sa dozvedeli, zmenu v počte nezamestnaných za oblasť Kanady, ktorá rástla o 26 tisíc, pri predpokladanom raste 15 tisíc. Tento neočakávaný rast tak ovplyvnil aj mieru nezamestnanosti ktorá vzrástla z 6,9 % na rovných 7 %.  Americké akciové indexy končili nasledovne: Dow Jones –2,12 % , SPX –2,44 %  a NASDAQ –2,54 %.

Ladislav Popovič, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *