Stvrtok 22. októbra. Meniny má Sergej

Akciové trhy v pondelok prudko vzrástli

Investície 07.04.2020 | 11:11 0 Komentárov

Dow Jones si v pondelok pripísal 7,73 percenta. Investori sa tešia zo spomaľujúceho sa tempa prírastku nových prípadov v USA.

Americký akciový trh včera výrazne posilnil. Okrem indexu Dow Jones vzrástol aj širší index S&P 500 (o 7,03 %). Rovnako tak technologický index Nasdaq Composite (o 7,33 %). Trhy sa tak zotavili z minulotýždňového poklesu.

Investori sa totiž nazdávajú, že koronavírus v USA sa podarilo dostať pod kontrolu. Včera v krajine na túto chorobu zomrelo 1146 ľudí, čo je o zhruba 200 menej ako v predchádzajúci deň. Podľa odborníkov je však predčasné hovorí o zlepšení trendu. Musia ho potvrdiť až nasledujúce dni. Investori sa aj tak tomu upierajú k faktu, že nákaza sa zastavuje.

V pondelok rástli aj európske trhy. Nemecký index Dax si v pondelok pripísal 5,8 percenta. Francúzsky index CAC 40 posilnil o 4,6 percenta a taliansky FTSE MIB o štyri percentá. Rástol aj britský FTSE 100 (o 3,1 %). Európsky EuroStoxx 50 stúpol o päť percent a paneurópsky index STOXX Europe 600 o 3,7 percenta.

Aj v Európe investori nadobúdajú pocit, že nákaza sa začína stabilizovať. Tak Taliansko, ako aj Francúzsko dosahujú lepšie čísla ako pred niekoľkými dňami. Rastúci trend platí ešte stále vo Veľkej Británii.

Viaceré krajiny však už pripravujú návrat k bežnej prevádzke. Rakúsky premiér Sebastian Kurz povedal, že krajina začne otvárať obchody a reštaurácie po Veľkej noci. Podobne sa vyjadril aj český premiér Andrej Babiš.

O návrate k normálu sa hovorí aj v Nemecku. Rakúsko však zaviedlo povinnosť nosiť na verejnosti rúška. Aj nemecká vláda o tom uvažuje. Krajiny si však uvedomujú obrovské škody, ktoré spôsobuje obmedzený chod biznisu a snažia sa uľaviť ekonomike, pokiaľ to zdravotná situácia umožňuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial