Nedeľa 09. decembra. Meniny má Izabela

Akciové trhy v zelenom

Investície 10.10.2016 | 23:30 0 Komentárov

Začiatok týždňa bol aj napriek zatvorenému trhu a bankám v Japonskú a taktiež zatvoreným bankám v USA a slabým makroekonomickým dátam volatilný, čo bolo vidieť predovšetkým v Európe. Na európskom trhu sa pred otvorením akciového trhu zverejňovalo miera nezamestnanosti Švajčiarska, ktorá skončila podľa očakávaní analytikov na úrovni 3,2 %.

 Nasledovne sme sa dozvedeli pozitívny vývoj v obchodnej bilancii Nemecka z 19,5 miliárd na rovných 20 miliárd. Priemyselná produkcia Talianska taktiež pozitívne prekvapila a medzimesačne si pripisuje 1,7% pri predpoklade –0,4 %. Medziročne tento ukazovateľ rastie o 4,1 % čo je vzhľadom na predchádzajúcu hodnotu –0,3 % výrazný rast, predpoklad analytikov bol na úrovni 0,7 %.

Zároveň sme si mohli všimnúť aj takzvaný „eurogroup meeting“ na ktorom sa hovorilo aj o Grécku. Pričom ocenili predovšetkým grécke orgány, že prijali potrebné opatrenia na reformu dôchodkového systému, energetického sektora a posilnenie bank.

Zaujímavosťou dňa bolo aj oznámenie spoločnosti Samsung o pozastavení výroby svojho najnovšieho telefónu Galaxy note 7 po tom, čo problém s prehrievaním batérií majú aj ich nové verzie. Samsung sa však zatiaľ k tejto téme osobne nevyjadril. Problémy s batériami  sú najväčším problémom spoločnosti a môžu byť pre ňu aj veľmi nákladné. Akcie spoločnosti Samsung sa v pondelok prepadli o 2,23 %.

Európske akciové indexy dnes sledovali predovšetkým kladné makroekonomické dáta, na čo trhy reagovali rastom a hlavné európske akciové indexy tak zaknihovali obchodná deň nasledovne: Euro Stoxx 50 rástol o 1,17 %, CAC 40  o 1,06 %, DAX o 1,27 % a britský FTSE 100 si polepšil o 0,75 %.

Za oceánom sa dnes nezverejňovali žiadne  dáta a bol zatvorený aj trh z dlhopismi kvôli takzvanému „Columbus day“. Napriek tomu však prebiehalo obchodovanie na akciovom trhu, kde si hlavné americké indexy taktiež polepšili a to nasledovne: Dow Jones +0,49 %, SPX +0,46 %, NASDAQ +0,69 %.

Ladislav Popovič, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s. 

Tagy akcie trhy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *