Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Akciový komentár: Akcie na kyslo

Väčšina cien európskych akcií počas utorka klesala. Investorov sklamali najmä slabé výsledky spoločností. Náladu nezdvihla ani správa, že britská ekonomika v treťom kvartáli rástla dvojnásobnou rýchlosťou oproti druhému kvartálu.

Investori sa zhodujú, že takýto rast v budúcnosti nebude možné udržať a to najmä z dôvodu rozsiahlych úsporných opatrení na strane vládnych výdavkov. Britský FTSE 100 uzavrel obchodný deň v mínuse (-0.78 %), podobne aj francúzsky CAC 40 (-0.45 %) a nemecký DAX (-0.38 %). Akcie najväčšej švajčiarskej banky UBS sa prepadli o 5.1 %. Stalo sa tak napriek ohlásenému zisku za tretí kvartál, pričom analytici zamerali pozornosť na výrazný pokles tržieb plynúcich z hlavných bankových investičných operácií. Nedarilo sa ani akciám najväčšieho výrobcu veterných turbín, spoločnosti Vestas, ktorý ohlásil ďalšie odloženie produkcie (3000 turbín) z dôvodu slabého dopytu na európskom trhu.

Akcie spoločnosti následne poklesli o5.3 %. So slabým dopytom bojuje aj spoločnosť ArcelorMittal, ktorej akcie šli dolu o 3.7 %. Paneurópsky index Euro Stoxx 600 počas utorka poklesol o 0.2 % na 266.92 bodu. Najviac klesali akcie v sektore materiálov (-1.21 %), cyklickej spotreby (-1.03 %) a vo finančnom sektore, ktorý zaznamenal stratu (-0.73 %). Naopak, darilo sa akciám v sektore telekomunikácií, ktorý si polepšil o +0.52 %. Dolár oproti euru počas obchodného dňa vykazoval rast. Reagoval tak na obavy z možných inflačných tlakov na menu po pokračovaní vo výkupoch amerického dlhu. Na konci obchodného dňa bol kurz menového páru EUR/USD 1.3852.

Americké akcie boli v utorok ovplyvnené dobrým makroekonomickým výhľadom, ale aj korporátnymi výsledkami za tretí kvartál. Spotrebiteľská dôvera v októbri zaznamenala mierne zlepšenie a prekonala odhady analytikov, keď dosiahla úroveň 50.2 bodu, pričom v septembri bola na úrovni 48.6. Index cien domov v USA v auguste poklesol po ukončení obdobia daňových zvýhodnení o -0.2 %. Benchmarkové indexy v utorok poklesli z takmer šesť mesačného maxima ako dôsledok zlých korporátnych výsledkov. Akcie US Steel padli o 4 percentá po zverejnení rekordnej kvartálnej straty. Texas Instruments klesol o 0.9 % po ohlásení, že sa znížil dopyt po spotrebnej elektronike. Hlavné americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0.5 %, S&P +0.0 % a Nasdaq +0.26 %. V rámci indexu S&P sa darilo sektorom cyklickej spotreby (+0.39 %), energetiky(+0.26 %) a informačných technológií (+0.14 %).

Zdroj: Martin Cesnak, analytik Capital Markets, o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *