Stvrtok 21. február. Meniny má Eleonóra

Akciový komentár: Akcie prekročili tieň

Americké akciové trhy dostali silnú dávku pozitívneho adrenalínu, čo sa podpísalo pod výrazné zisky (DJIA 0,94%, SP 1,12%, Nasdaq 1,58%). Dôvodom silných prírastkov sú neočakávané výsledky amerických spoločností za 3Q.

Výsledková seansa ešte poriadne ani nezačala a americké spoločnosti valcujú výsledkami trhové očakávania. Po zatvorení trhov včera všetko odštartovali výsledky technologického gigantu Intel a dnes sa k nim pridala druhá najväčšia americká banka (podľa trhovej kapitalizácie) JP Morgan Chase.

Prekročenie krízového tieňa

Dáta JP Morgan Chase prekonali všetky trhové očakávania a potvrdili postupnú stabilizáciu citlivo vnímaného finančného sektora. Akciový index v podobe S& P 500 tak prekonal silnú psychologickú bariéru 1200 bodov, čo je po prvýkrát od septembra 2008. Akcie sa dostávajú nad úrovne spred kolapsu Lehman Brothers, čo znamená vymazávanie krízových strát a prekročenie vlastného krízového tieňa. Na druhú stranu však treba jedným dychom dodať, že aktuálny stav akciových trhov je výrazne skreslený a jedná sa o výsledok kombinácie extréme uvoľnenej menovej politiky centrálnych bánk (FED) a fiškálnych stimulov jednotlivých vlád.

Makrodáta podporujú akcie

Výsledky amerického finančného gigantu podporili i makroekonomické dáta z americkej ekonomiky v podobe marcových maloobchodných tržieb. Spotrebiteľské dáta výrazne prekonali trhové očakávania, čo bol ďalší dôvod pre dnešné zisky akciových titulov. Poslednými dátami boli inflačné riziká, ktoré ostávajú tlmené, čo podporuje uvoľnenú menovú politiku FEDu – ďalší plusový dôvod pre akciové zisky.

A aby si akciové tituly dnes boli úplne isté ziskami, tak pokles ropných zásob v americkej ekonomike odrazil pokles cien ropy, čo podporilo zisky silného energetického sektora akciových trhov. Zároveň komentáre predstaviteľov FEDU (Bernankeho, Fishera, Lackera) potvrdili obavy o krehkosť udržateľnosti ekonomického rastu (slabé spotrebiteľské výdaje a vysoká miera nezamestnanosti), potvrdzuje dlhodobý výhľad nízkych úrokových sadzieb FEDu (pozitívne pre akciový trh).

.

Graf vývoja sektorov indexu S&P 500

Zdroj: Valér Demjan, CI KOMODITY 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *