Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Akciový komentár: Čierne diera v Eurozóne

Dnes večer nemecký regulátor finančných služieb na finančných trhoch (BaFin) prekvapil investorov (i keď na trhu sa počas dňa objavovali nepotvrdené špekulácie) zákazom nekrytého krátkeho predaja.

Ide o zákaz špekulačného predaja pre CDS (Credit-Default Swaps – náklady na zaistenie dlhu) krajín Eurozóny, ich vládnych dlhopisov. Zákaz sa zároveň týka nekrytého krátkeho predaja akcií vybraných nemeckých finančných inštitúcii (banky a poisťovne: Allianz SE, Deutsche Bank AG, Commerzbank AG, Deutsche Boerse AG, Deutsche Postbank AG, Muenchener Rueckversicherungs AG, Hannover Rueckversicherungs AG, Generali Deutschland Holding AG, MLP AG and Aareal Bank AG.). Obmedzenie predaja by malo trvať od dnešnej polnoci (19.mája) do 31. Marca 2011.

Nemci pod tlakom

BaFin potvrdil, že k takémuto kroku sa rozhodol po pokračujúcej extrémnej volatilite na trhu vládnych dlhopisov v Eurozóne, zákaz krátkeho predaj by tak mal výrazne tlmiť volatiltu cien dlhopisov (a hlavne ich výnosov). Nemecký finančný regulátor zároveň potvrdil, že sa týmto krokom snaží zamedziť prípadného vzniku potenciálneho rizika vo finančnom systéme.

Čierna diera

Tento krok trhy výrazne prekvapil, pretože po dnešnej prvej finančnej infúzii z finančnej pomoci Grécku (v objeme 14,5 mld. EUR) sa očakávalo stabilizovanie fiškálnych problémov v Eurozóne. Dnešný krok jednej z krajín Eurozóny môže naznačiť potenciál prijatia takéhoto rozhodnutia i v iných európskych ekonomikách, čo výrazne navršuje nedôveru v spoločnú EURo menu. Trh tak má množstvo nezodpovedaných otázok, čo nútilo BaFin k takémuto agresívnemu kroku (naposledy sme to na trhoch videli vo veľkej miere po kolapse Lehman Brothers). Je v Eurozóne ešte ďalšia „čierna finančná diera“, ktorá môže pohltiť všetko vôkol seba? Kroky BaFinu naznačujú, že finančný systém je v Eurozóne na „hony“ vzdialený od stability a problémy ešte iba môžu prísť (riziko obnovy európskej ekonomiky v podobe dvojitého dna).

Krvácajúce akcie

Otázky trhu sa viažu na rizikovosť EURo vládnych dlhopisov a stabilizáciu verejných financií v EU. EURUSD po tomto kroku BaFinu padol k novým 4-ročným minimám na úroveň 1,2160/50, pričom stiahol so sebou ropu na nové 5-mesačné minimá. Výsledkom je nárast dopytu po zelenej bankovke a jej aktívach (prudký rast cien USD vládnych dlhopisov s výsledným efektom poklesu ich výnosov). Táto kombinácia v podobe prepadu komodít, ziskov USD a rastúceho dopytu po dlhopisoch je to najhoršie pre akciové trhy (DJIA -1,08%, SP -1,42%, Nasdaq -1,57%)

Graf vývoja sektorov indexu S&P

 
 

Zdroj: Valér Demjan, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *