Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Akciový komentár: Dobehnutý včerajšok

Americké akciové trhy dnes dobehli včerajšie straty (DJIA 2,85%, SP 3,29%, Nasdaq 3,73%), čo bolo výsledkom dementovania včerajších správ o čínskom prehodnocovaní nákupu EURo dlhopisov. Práve táto informácia stála za včerajším výpredajom akciových trhov.

Čína tak dnes poskytla silnú podporu pre spoločnú európsku menu, ktorá oproti čínskemu juanu (CNY) od začiatku roka oslabila o viac ako 15%. Čínska strana si tak uvedomuje nutnosť podpory EURa vzhľadom k silným odbytovým trhom v eurozóne a zároveň sa tak snaží tlmiť opätovne narastajúci tlak zo závislosti na USD.  Čína tak dnes  jasne deklarovala, že eurozóna ostáva jedným z jej primárnych trhov smerovania čínskych  devízových rezerv.

Riziko na ústupe

Dnešné výrazné oslabenie USD tak výrazne prospelo akciovým a komoditným trhom. Riziková averzia tlmená čínskymi komentármi tak nedokázala vstrebať ani negatívne makroekonomické dáta americkej ekonomiky (negatívnejšia revízia ekonomického rastu za prvý kvartál). Dnes si výraznejšie polepšili hlavne energetické spoločnosti nielen napriek výraznému nárastu cien ropy, ale i kvôli zastaveniu úniku ropy z ropného vrtu v mexickom zálive akcie spoločnosti BP si tak polepšili o viac ako 6%).

Graf vývoja sektorov indexu S&P 500

 

Zdroj: Valér Demjan, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *