Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Akciový komentár: Európa má nové Grécko

Pred dnešnými kľúčovými výsledkami z US trhu práce boli investori opatrnejší a US akciové trhy si pripísali len mierne zisky. Zároveň po silnej rely zo stredy už neboli tendencie na nákupy akcií až také zjavné. Výnimkou boli ale sektory technológií a energií.

Prvý spomínaný tlačili vyššie akcie Dell (+4,9%) po tom, čo výkonný riaditeľ spoločnosti vyhlásil, že uvažoval stiahnutie spoločnosti z burzy a energiám sa darilo vďaka silnému prírastku ropy o 2,26%. Štvrtkový akciový kokteil: DJIA 30 +0,06%, SP500 +0,40%, Nasdaq Composite +0,96%.

Úspech BP

Pod nárast akcií energetického sektora sa dnes okrem ropy podpísali aj akcie britskej spoločnosti BP (+4,22%). Spoločnosť totiž začala s ďalšou operáciou zameranou na zastavenie úniku ropy z vrtu v Mexickom zálive. Tá by síce mala byť definitívne ukončená až na konci mesiaca, no predbežné závery budú známe už v najbližších 12 až 24 hodinách. Investori sa tak v nádeji opäť pustili do nákupov akcií spoločnosti a to aj napriek tomu, že firme dnes znížili rating hneď dve ratingové agentúry a to Moodys a Fitch.

Banky zvyšujú odhad pre NFP

Optimizmus dnes podnietili aj pozitívne odhady pre zajtrajší kľúčový výsledok z US pracovného trh v podobe non-farm payrolls, ktoré sledujú počet vytvorených pracovných miest v US ekonomike. Trhový konsenzus hovorí o výsledku 515 tis., no dnes dve banky, Goldman Sachs a BNP Paribas, výrazne revidovali svoje očakávania nahor. Vďaka najímaniu dočasných pracovníkov kvôli cenzu by tak zamestnanosť mohla vzrásť oveľa viac. Podľa francúzskej banky až o 645 tis. vs. ich predchádzajúci odhad na 515 tis. a podľa Goldman Sachs o 600 tis. vs. predchádzajúci odhad +500 tis. Trh tak na chvíľu zabúda, že silné výsledky sú len dočasné a onedlho zamestnanci o tieto miesta prídu, no pre prepredaný akciový trh sú aj takéto miesta dobré.

Európske banky si nepožičiavajú

Na starom kontinente ale situácia nie je až taká ružová. Komerčné banky v Eurozóne si dnes uložili do ECB likviditu až v objeme 316,4 mld. EUR, čo presahuje aj objem zdrojov po kolapse Lehman Brothers. Banky si tak vôbec neveria a radšej ukladajú peniaze do ECB za sadzbu 0,25%, teda výrazne pod trhové sadzby, než by mali peniaze požičať jedna druhej. Dôvodom týchto krokov ale môže byť na druhú stranu aj blízkosť exspirácie prvého jednoročného tendra ECB. Banky, nakoľko vedia že zdroje budú musieť vrátiť už tento mesiac, ich tak radšej majú v ECB a nepožičiavajú ich ďalej.

Nové Grécko v Európe

Ľadovou sprchou pre všetkých, ktorý si mysleli, že Grécko je len ojedinelou záležitosťou, dnes boli vyjadrenia od našich južných susedov. Podpredsedu vládnej strany Fidesz dnes totiž vyhlásil, že krajina má malú šancu vyhnúť sa osudu Grécka a že stav krajiny je oveľa horší než sa domnievali. Situácia v Maďarsku je zlá už dlhú dobu, no trh si zakrýval pred takouto možnosťou oči. Banka UBS zároveň varovala, že krajine hrozí obrovský odlev kapitálu, ak nedôjde k stabilizácii rozpočtu. Maďarský forint reagoval na správu prudkým výpredajom a oproti euru dnes stratil 2,5%.

SP500

Zdroj: Ján Beňák, TRIMBroker.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *