Streda 26. septembra. Meniny má Edita

Denný komentár: Európa v mínuse, USA v pluse

Včerajší obchodný deň odhalil chvíľkovú nezaujatosť investorov voči akciovým trhom. Väčšina z nich nové investičné príležitosti nehľadala a pri nižších ako priemerných objemoch sa viacerí z nich rozhodli realizovať svoje krátkodobé zisky.

V Eurozóne sme mohli byť svedkami sezónne očistených údajov o stavebnej výrobe, ktorá za mesiac júl vzrástla o 2.70 % oproti poklesu -0.70 % z júna. Euro Stoxx 600 v stredu stratil -0.34 % uzavrel tak na 257.60 bodoch. Sektor zdravotníctva si so svojimi +0.30 %-ami pripísal najviac a najmenej sa včera darilo sektoru energií (-0.96 %).

Hlavné európske akciové indexy kopírujúc nákupnú absenciu uzatvorili mierne pod nulou. Anglický FTSE -0.89 %, negatívny vývoj ako tak zachraňoval sektor utilít (+0.23 %). V Nemecku a vo Francúzsku sa darilo predovšetkým defenzívnejším sektorom. Sektor zdravotníctva v oboch krajinách zaznamenal mierny rast (GER: +0.25 %) a (FRA: +0.79 %), nestačilo to však na dosiahnutie kladných hodnôt v prípade hlavných indexov, DAX si odpísal -0.32 % a francúzsky CAC 40 -0.41 %. 

Euro včera zo začiatku obchodovania oslabilo a následná rastová časť obchodného dňa tieto straty už nevedela kompenzovať. Spoločná mena tak oproti doláru oslabila o -0.24 %, na 1.2852 EUR/USD.

V USA bol včera na programe Index žiadostí o hypotéky, ktorý v týždni končiacim 13. Augustom vzrástol o 13.0 % oproti predchádzajúcemu miernejšiemu rastu 0.6 %. Zaujímavou sa javila špekulácia, že sa najväčší producent ocele v celosvetovom meradle ArcelorMittal chystá prebrať amerického producenta ocele USS – United States Steel. Ponuka má byť stanovená na 80 USD za akciu USS. Aj keď túto špekuláciu viacerí spochybnili, priniesla akciám U.S. Steel (X.US: + 4.85 %). 

Americké akciové indexy si na rozdiel od európskych svoje (aj keď mierne) zisky udržali: Dow Jones +0.09 %, S&P 500 (+0.15 %) a Nasdaq (+0.28 %).

Zdroj: Zoltán Csiba, analytik Capital Markets, o.c.p.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *