Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Akciový komentár: Fiškálny a finančný severák je proti

Hoci sa na US akciových trhoch očakával minimálne zo štatistického hľadiska tradičný pondelkový optimizmus a jasný rast do zelených čísel opak bol pravdou. Výnimka tak ako by potvrdzovala pravidlo. A to napriek tomu, že z trhu sa ponúkalo viacero priaznivých dáta a názorov ohľadne akciových titulov a ich výhodných nákupov pri prudšom prepade z posledného týždňa.

Tieň dlhovej krízy však bol väčší a silnejší ako lúče chute znova podstupovať riziko. Celkovo tak: SP 500 -1,29%, Dow Jones  -1,3%, Nasdaq Composite -0,7%.

Optimizmus  „veľkobánk„  nestačil

Pre rast akciových trhov tak nestačil ani optimistické vyhlásenia veľkých US bankových domov ako Goldman Sachs, Merrill Lynch či JP Morgan o tom, že korekcia z posledného týždňa je už za nami. Tento optimistický scenár bol zdôvodňovaný nasledujúco:

  1. Negatívne správy a sentiment z dlhovej krízy (najmä v Európe) je už plne započítaný v trhu a pozornosť obchodníkov sa bude sústreďovať na jasné a pokračujúce znaky obnovy US ekonomiky.
  2. Trhy podceňujú skutočnosť cyklickej obnovy ekonomiky a preceňujú vplyv (bezosporu) negatívnych udalostí z Európy a rizika ich „preliatia“ sa do US ekonomiky, čo by mohlo obnovu pribrzdiť.
  3. Nemožno prehliadať ani na kroky z politickej scény. Čelní predstavitelia urobia všetko pre to (a je jedno či to bude systematické alebo nie, alebo či to bude mať aj dlhodobo pozitívne účinky na ekonomiku) aby situáciu na trhoch upokojili.
  4. Akciové trhy sú pri aktuálnych leveloch lacné, pretože ich aktuálne hodnoty odzrkadľujú pomerne konzervatívne nízky EPS (zisk na akciu) do budúcnosti a „veľkobanky“ počítajú, že realita v nasledujúcich rokoch by mala byť lepšia.
  5. Dlhová kríza by mohla znamenať spomalenia a oddialenie ďalších krokov monetárneho sprísňovania v Číne.

Z tohto pohľadu bolo dôvodov pre rast viac ako dosť no trhoví  býci dnes nevyužili dokonca mečbol v podobe lepších dát z US realitného trhu na to aby si ráznejšie udreli do z minulého týždňa silného medvedieho tábora. A nestačil dokonca ani pozitivizmus ratingovej agentúry Moodys o tom, že US ekonomika sa v tomto roku jasne zlepší a začne vytvárať aj pracovné miesta.

Pesimisti vyhrávajú

Trh si dnes vzal viac k srdcu pesimistické názory o tom, že odteraz bude ekonomická realita len horšia  (Nouriel Roubini), čo by malo otvoriť cestu k ďalším stratám na úrovni 10-15% (Marc Faber), pretože opatrenia v Európe situácia výrazne neriešia a navyše existuje pomerne veľké riziko krachu Grécka a jeho financovanie cez trh je stále veľmi otázne (PIMCO). Navyše okrem už silných mrakov dlhovej krízy sa opäť raz do popredia dostáva aj situácia vo finančnom sektore (najmä v Európe) po víkendovej záchrane CajaSur zo strany Bank of Spain a predovšetkým po vyhláseniach MMF o tom, že španielsky bankový sektor potrebuje rozsiahle, hlboké štrukturálne reformy. A bude pravdepodobne potrebovať výrazné doplnenie kapitálu po tom ako bublina na lokálnom realitnom trhu začína čoraz viac spľasávať. Pochopiteľne vynárajú sa aj názory, že slabosť španielskych bánk by mohla byť len špička európskeho ľadovca. Fiškálny a finančný ľadový severný vietor tak dnes pôsobil proti rastu akciových trhov a existuje riziko, že by mohla prísť ešte silnejšia fujavica na prahu leta!

Zdroj: Stanislav Panis, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *