Streda 22. mája. Meniny má Júlia, Juliána

Akciový komentár: Grécka labutia pieseň

Akciové trhy dnes opätovne hodili uterák do ringu (DJIA -1,41%, SP -1,68%, Nasdaq -1,63%). Dôvodom je blížiaci sa čas podpisu finančnej regulácie v USA, ktorá zavedie výrazné obmedzenia pre investovanie finančných inštitúcii.

Obmedzenia obchodovania bánk na vlastný účet, sprísnenie obchodovania s derivátmi sa tak postupne prenáša v podobe negatívneho sentimentu na akciové tituly. Index S&P 500 dnes zaznamenal najvýraznejšiu stratu za posledných sedem týždňov.

Grécka truhla

Po dlhšej dobe nechalo o sebe počuť Grécko, kde spoločenské nepokoje s prijímanými reformami vlády investori vnímajú negatívne. Náklady na splátky dlhovej služby gréckej vlády opäť prudko stúpajú (výnosy na 10-ročných EURo vládnych dlhopisov prekročili 10%). Výrazné stúpajú i náklady investorov na poistenie gréckeho vládneho dlhu (CDS – Credit Default Swap). Čo opätovne vytláča Grécko na  kraj investičných záujmov.

Stávky favorizujú krach

Grécko je aktuálne opäť najrizikovejšou ekonomikou na svete, pričom pravdepodobnosť vládneho defaultu dnes dosahuje úroveň 70%. Grécko tak za sebou zanechalo rizikové ekonomiky ako Venezuela (58,35%) a Argentína (48,39%). Grécko nezvláda vnútorné tlaky napriek štedrej finančnej pomoci od EU (110 mld. EUR na tri roky). Grécka ekonomika sa postupne poberá smerom, ktorý jej bol predurčený už pred finančnou pomocou (podľa viacerých názorov by bol vládny krach pre Grékov vykúpením z aktuálneho fiškálneho „šialenstva“). A je nutné aby si i zvyšok Európy uvedomil, aké tvrdé sú riziká pri porušení fiškálnych pravidiel, kde finančné infúzie EU majú iba krátkodobý efekt  a niekedy i výrazne kontraproduktívny.

Graf vývoja sektorov indexu S&P 500

Zdroj: Valér Demjan, TRIM Broker.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *