Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Akciový komentár: Grécka zlatá sliepka

Americké akciové trhy vstúpili do obdobia zverejňovania výsledkov za 3Q správnou nohou (DJIA 0,12%, SP 0,07%, Nasdaq 0,33%). Podporu im pridala i zvýšená aktivita americkej ekonomiky, čo sa prejavilo nárastom deficitu obchodnej bilancie za februárové obdobie.

Ekonomická aktivita najväčšej svetovej ekonomiky tak naberá na tempe, či je dané tempo udržateľne ukáže najbližšie obdobie. Svoje obavy prezentovali i regionálni riaditelia FEDu, ktorí potvrdili pozitívne výhľady pre americkú ekonomiku, ale naďalej ostávajú obozretní voči riziku udržateľnosti tempa obnovy.

Grécky výpredaj

Dnes z Grécka zaujali výsledky dvoch aukcií pokladničných poukážok v objeme 1,56 mld. EUR. 6-mesačné grécke EURo pokladničné poukážky (780 mil. EUR) boli umiestnené pri výnose 4,55% a bid-to-cover ratio (dopyt/ponuka) dosiahol neuveriteľnú úroveň 7,37%. Grécko zároveň ponúklo aukciu 12-mesačných EURo pokladničných poukážok pri výnose 4,85% a bid-to-cover ratio dosiahol 6,54 (len pre zaujímavosť januárová aukcia 12-mesačných EURo pokladničných poukážok bola pri výnose 2,2%). Trhy zaujal hlavne ukazovateľ bid-to-cover-ratio, kedy finančný plán záchrany zo strany Eurozóny a MMF pre Grécko v objeme 45 mld. EUR, dáva investorom do krátkodobých cenných papierov neskutočný potenciál bezrizikového výnosu.

Trhací kalendár

Trhy si tak v aktuálnej chvíli vychutnávajú príchuť gréckeho finančného „gyrosu“. Gréci si tak po dlhšej dobe dopriali pocit zvýšeného záujmu o ich cenné papiere, ktorý im môžu závidieť i také ekonomiky ako Nemecko a USA. Trh si urobil z Grécka finančný trhací kalendár, kedy požaduje takmer 5%-né výnosy za krátkodobé pôžičky (pre porovnanie Nemci si môžu pri danej splatnosti požičiavať desaťkrát lacnejšie), pričom zároveň vie, že Gréci majú na stole 45 mld. EUR finančnej pomoci na ich prípadné splatenie. Trhy tak našli opätovný potenciál vysokého výnosu pri minimálnom riziku. Grécko tak predstavuje zlatú sliepku, ktorú si investori „ošklbajú“ a vychutnajú až do konca.

Riziko ostáva

Riziko však pri Grécku opätovne začalo narastať po tom, ako prenikli správy, že technicky sa pomoc EU pre Grécko komplikuje (neexistuje možnosť priamej štátnej pomoci pre iný štát vrámci EU). Finančný trh reagoval opätovným navršovaním výnosom pri gréckych cenných papieroch. Pred predčasným entuziazmom pri Grécku varuje i najväčší obchodník s dlhopismi na trhu spoločnosť Pimco. Upozorňuje, že finančná pomoc je iba prvým a tým najľahším krokom stabilizácie gréckeho fiškálneho požiaru, kľúčovejšie kroky musí urobiť grécka vláda sama. Pimco zároveň naznačuje, že hrozbou nie je iba samotné Grécko ale celá južná Európa. Dá sa teda konštatovať, že grécky nekonečný príbeh bude mať svoje pokračovanie i naďalej a Grécko ostáva výnosnou hračkou v rukách finančných špekulantov, ktorí si vychutnávajú "bezradnosť" spoločenstva pod značkou EU.

 Vývoj sektorov indexu S&P 500

Zdroj: Valér Demjan, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *