Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Akciový komentár: Investori v pasci makrodát

V poradí druhý týždeň trvajúci konštantný pokles na akciových trhoch, prerušovaný len miernymi rastovými korekciami je dôkazom čoraz silnejúcej korelácie medzi vývojom trhov a zverejňovanými makrodátami. Prevažne horšie ako očakávané správy predbiehajú tie pozitívne, čím investorov nabádajú k predčasným výpredajom.

Verný obraz o tejto tendencii poskytuje júnový prepad spotrebiteľskej dôvery v USA o takmer 11 bodov až na 52.9 bodu, výrazný pokles indexu prebiehajúcich predajov nehnuteľností za máj, ktorý oproti očakávaným -14. 2 percentám dosiahol viac ako dvojnásobnú stratu a zníženie májových priemyselných objednávok o 1.4 percenta. Ako priaznivejšie správy boli vývoj nezamestnanosti, ktorá sa v máji v Európe znížila o 0.1 percenta na 10 percent a v USA za jún taktiež zaznamenala pokles o 0.3 percenta na 9.5 percenta, alebo európsky index cien výrobcov, ktorý za máj v súlade s očakávaniami zaznamenal miernejší ako aprílový rast a to o 0.3 percenta.

Jedným z mála pozitívnych javov minulého týždňa bola možnosť sledovať rast eura, ktoré voči doláru prekonalo úroveň 1.25 EUR/USD a ku koncu týždňa sa obchodovalo za 1.2566 EUR/USD. Kvôli nie veľmi pozitívnym správam z USA, ktoré negatívne ovplyvnili vývoj americkej meny a vďaka úspešnej aukcii španielskych dlhopisov si euro pripísalo ďalších 1.62 percenta. K pozitívnemu vývoju domácej meny prispel aj signál zo strany bankového sektora, ktorý naznačoval nižšiu závislosť komerčných bánk od Európskej centrálnej banky, taktiež zvýšenie dopytu zo strany európskych bánk z dôvodu vrátenia ročných mimoriadnych úverov od ECB, ktorých výška presiahla 400 miliárd eur a následné nižšie žiadosti o pomocný trojmesačný úver na úrovni 132 miliárd eur. Slabou náplasťou na rany doláru bol náznak možného zníženia ratingu Španielska zo strany agentúry Moody´s. Akciové indexy sa okrem maďarského BUX-u, ktorý dosiahol rast 1.4 percenta ocitli v obore záporných čísiel, najviac pritom strácal priemyselný sektor, naopak najviac sa darilo sektoru bežnej spotreby.

Juhokórejská štátna firma, Korea National Oil Corporation (KNOC), ide za svojím cieľom, ktorým je strojnásobiť ropné zásoby v Kórei. Za týmto účelom ponúkla škótskej spoločnosti Dana Petroleum Plc. 16.5 libier za akciu a vedie rokovania o akvizícii spoločnosti zaoberajúcej sa hľadaním a ťažbou ropy, primárne v severnej Európe, Rusku a v pobrežných oblastiach západnej Afriky. Akcie Dana Petroleum si pripísali 23.2 percenta a uzavreli na 14.4 librách. Farmaceutická spoločnosť Richter Gedeon si pripísala zisk 1.6 percenta potom, ako jej nový objav radiprodil, orálne aplikovateľný liek na liečenie diabetickej neuropatie vstúpil do testovacej fázy. Akcie spoločnosti tak uzavreli na 41 990 forintoch.

Posledný obchodný deň v týždni uzavreli akciové trhy neutrálne, z hľadiska ďalšieho vývoja tak nechávajú všetko otvorené. Rozhodovania investorov môžu ovplyvniť maloobchodné predaje v Eurozóne, resp. kľúčová úroková sadzba ECB, ako aj vývoj sezónne očisteného HDP za prvý kvartál v USA, ktorý počíta s predpokladaným rastom o nezmenenú úroveň 0.2 percenta.

Zdroj: Zoltán Csiba, Capital Markets.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *