Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Akciový komentár: Nedeľňajšia šturmovčina stačiť nebude

Na US akciových trhoch sa dostavil tradičný pondelkový rast. Nech sa deje čo sa deje. I keď dnes je potrebné povedať, že rast mal svoje „opodstatnenie“. Bezprecedentný kolosálne veľký záchranný balíček EU/MMF vyrazil dych trhom.

A silne ich dojal, keďže s niečím takýmto málokto počítal (najmä pri pohľade na ostatné kroky EU, ktoré boli takpovediac  „behind the curve“- za očakávaniami trhov). Medvede tak boli posedené na lavičku náhradníkov a býkom sa tak otvorila voľná cesta bez väčších prekážok k pozametaniu minulotýždňového výpredajného šialenstva.

„Prevrátenie kabátu“ ECB

Rastu akcií v dôsledku zažehnania paniky okamžitého zrútenia eura a defaultu niektorých krajín eurozóny  pomohlo aj to,  že ECB cez víkend „prevrátila kabát“ .  A začala s nákupom  vládnych dlhopisov (kvantitatívne uvoľňovanie), hoci ešte vo štvrtok sa vyjadrovala v úplne inom duchu.  Severné smerovanie akciových titulov  bolo tlačené aj obnovou dolárových  swapových liniek medzi FEDom a ostatými veľkými centrálnymi bankami. Likvidita by tak mala prestať byť problémom.  Tým pádom bolo trhu dodané morfium prvej pomoci a dlhové problémy nateraz (s veľkou pravdepodobnosťou len dočasne) nevníma tak akútne. Celkovo tak: SP 500 + 4,4% , Dow Jones + 3,9%, Nasdaq Composite + 4,6% ( najvyšší denný nárast za posledných 13 mesiacov).

Odkopnutie plechovky však problém nerieši

Nezabúdajme však, že dlhový problém nebol (ani z ďaleka) vyriešený. Len sa zamietol pod koberec v americkom štýle: „Lets kick the can down the road a little bit.“ Pod koberec ECB, ako „všežrúta“ vládnych dlhopisov s akýmkoľvek ratingom. Teda ako spomína Brown Brothers Harriman ide len o krok transferu rizika gréckeho dlhu na ECB, žiadne dlhodobé systémové riešenie, ktoré by riešilo problémy konkurencieschopnosti ekonomík (a schopnosti splácať ich dlh). Tie sa neriešili ani počas víkendu na pôde EU počas „nedeľňajšej nočnej šturmovčiny.“

No trhy sa čoskoro budú na túto otázku a takpovediac domácu úlohu EU  veľmi dotieravo vypytovať. A ak nedostanú presvedčivú odpoveď nastane opätovná panika. A tá sa nebude dať zachrániť ani sľubovaním kopcov peňazí v rámci záchranných balíčkov. Navyše nezabúdajme, že eufória z „podhodenej dobre obrastenej kosti“  pre akciové trhy netrvá večne.  Stačí sa pozrieť pár týždňov dozadu, keď najskôr nestačilo 45 mld. EUR pre Grécko a neskôr sa trhom málilo aj 110 mld. EUR. Prečo si tak tentokrát máme myslieť, že kroky EU (aj keď s monštruóznym balíkom 750 mld. EUR) sú dostatočné, a dostatočnej presvedčivé?

Nemilosrdný trh

Upozorňujem, aby  sme nezabúdali, že obchodníkom stále chýbajú detaily o balíku a spôsobe a rýchlosti  jeho čerpania ak príde na najhoršie. A trhy, ktoré vládam nič nedarujú si rozhodne budú chcieť akcieschopnosť EU vyskúšať. O tom nemám najmenších pochýb. No jasné detaily sú zahrabané v hmle aj v prípade kvatitatívneho uvoľňovania ECB (nehovoriac o tom, že nákupom vládnych dlhopisov ECB definitívne prekročila čiaru nezávislosti menovej politiky od fiškálnej politiky, čo v značnej miere zničilo posledné zvyšky jej renomé).

Dlhodobá solventnosť je vo hviezdach

Samotný MMF slovami svojho riaditeľa pre Európu Belku povedal: "Uverový balíček EU/MMF (vrátane záruk v celkovej výške 750 mld. EUR) bude "morfínom" pre trhy a mal by ich na čas upokojiť. Nie je to však dlhodobé riešenie a všeliek." Ešte ďalej ide Morgan Stanley, ktorá  tvrdí, že EU rieši problémy pomaly a akonáhle jeden problém vyrieši tak je to jedine za cenu vzniku iného. Preto očakáva pokračovanie šírenia sa dlhovej nákazy aj naďalej a má skeptický pohľad na európsku ekonomiku.

Stručne, ale výstižne všetko zhŕňa  Barclays Capital, ktorá síce tvrdí, že záchranný balík znižuje niektoré riziká scenára videného v minulých týždňoch (riziko krachu), avšak zo strednodobého hľadiska sú otázky solventnosti krajín stále otázne… Preto je aj otázny ďalší rast trh akciových trhov.  Nezabúdajme  na staré známe pravidlo : „Sell in may and go away“  teda predaj v máji a choď preč. Vidím veľkú pravdepodobnosť, že bude opäť raz platné pri aktuálnej atmosfére na trhoch.

Zdroj: Stanislav Panis, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *