Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Akciový komentár: Obavy pretrvávajú

Ani výrazne pozitívnejšie makroekonomické dáta z americkej ekonomiky nedokázali podporiť akciové trhy (DJIA -1,11%, SP -1,72%, Nasdaq -1,54%). Pozitívne dáta prieskumu výroby ISM a stavebných výdajov výrazne prekryli pokračujúce obavy o stav eurozóny.

Na trhu sa objavili nepotvrdené informácie, že zníženie ratingu AAA po Španielsku hrozí Taliansku a Francúzsku. Hlavne CDS (Credit Default Swap – náklady na poistenie dlhu) talianskej vlády výrazne stúpli, čo naznačuje stratu trhovej dôvery. Práve tento faktor spolu s včerajšími komentármi ECB o potrebe odpísania takmer 200 mld. EUR rizikových aktív z bilančnej sumy európskych bánk vytváralo negatívnu clonu. Výsledkom bol pokles EURUJSD k novým 4-ročným minimám k úrovni 1,21.

Ropa vyteká naďalej

Silný USD a rastúci dopyt po zlate (citlivo reagujúce aktívum opri náraste rizikovej averzie na finančných trhoch) sú negatívne faktory pôsobiace pre pozitívny vývoj akciového trhu. Medzi ďalšie negatívne faktory na firemnom trhu je pokračujúci neúspech spoločnosti BP zastaviť vytekanie ropy do Mexického zálivu. Objavujú sa dokonca informácie o policajnom vyšetrovaní spoločnosti, čo môže mať negatívny vplyv na jej budúcnosť.

Kanada odvážne

Zo spomínaných amerických makrodát zaujal desiaty pozitívny nárast  prieskumov výroby po sebe (pričom zložka zamestnanosti dosiahla najvyššie úrovne od roku 2004, čo je pozitívum pred piatkovým trhom práce z USA) a  stavebné výdaje si pripísali najvýraznejší odraz od roku 2000. Okrem amerických dáta zaujalo rozhodnutie Bank of Canada o navŕšení sadzieb o 25 bázických bodov na úroveň 0,5%. Ide o prvé navršovanie sadzieb centrálnej banky zo zoskupenia G-7, komentáre guvernéra Bank of Canada však naznačujú, že aj  asi na dlhšiu dobu posledné. Práve riziko fiškálneho požiaru z Eurozóny považuje za najvýraznejšiu hrozbu obnovy globálnej ekonomiky do budúcnosti.

Graf vývoja sektorov indexu S&P 500


Zdroj: Valér Demjan, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *