Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Akciový komentár: Obavy pretrvávajú

Americké akciové tituly (DJIA -1,05 %, SP -1,22 %, Nasdaq -1,26 %) sa opäť nedokázali preniesť cez rizikový plameň európskeho fiškálneho požiaru napriek tomu, že Portugalsko je ochotné prijať výrazné škrty vo svojom deficite pre tento rok (nasleduje tak včerajší krok Španielska).

Pokračujúce nákupy európskych centrálnych bánk na trhu verejného dlhu sú základom rizikovej averzie na finančných trhoch. Treba však podotknúť, že ECB dnes zastavila nákup španielskych a talianskych dlhopisov po tom ako sa trh na týchto aktívach mierne stabilizoval.

FED uvoľnene naďalej

Ani komentáre popredných predstaviteľov FEDu (Fisher, Kocherlakota) nedokázali vylepšiť náladu akciovým investorom napriek svojim silným uvoľneným komentárom. Obaja sú voliaci členovia FOMC (výbor pre operácie na voľnom trhu vo FEDe) pre tento rok a naznačili ochotu pokračovať v udržiavaní nízkych úrokových sadzieb po dlhšiu dobu (pozitívne pre akciové trhy). Čo však trhy nepotešilo je ich výhľad nízkych ekonomických prírastkov pre najbližšie dva roky a vysoká miera nezamestnanosti, čo akciové trhy tlmilo vo vymazávaní strát.

Graf vývoja sektorov indexu S&P 500

Zdroj: Valér Demjan, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *