Sobota 20. októbra. Meniny má Vendelín

Akciový komentár: Španielska finančná chrípka

Akciové trhy opäť trpeli (DJIA -0,23 %, SP 0,04 %, Nasdaq -0,12 %) na globálny rast rizikovej averzie, ktorá aktuálne čerpala z pokračujúcich problémov v Eurozóne a nárastu politického rizika vo východnej Ázii (kórejský konflikt). Za uznanie stojí vymazanie 3,1%-ných strát indexu S&P 500.

V Eurozóne opäť šarapatí „španielska finančná chrípka“ v podobe záchrany malých finančných spoločností – Cajasur (fungujú na podobnom princípe ako stavebné spoločnosti). Po víkendovom prevzatí kontroly jednej v nich cez Bank of Spain sa dnes oficiálne potvrdili informácie o zlúčení štyroch z nich, čím vznikne inštitúcia s bilančnou sumou takmer 135 mld. EUR (piata najväčšia španielska finančná inštitúcia).

Španielske riziká

Španielska ministerka financií (Salgado) dnes naznačila, že na stole ležia žiadosti o ďalšie spájanie Cajasur, pričom tento proces môže trvať ešte niekoľko týždňov. Bankový finančný systém sa tak stal niekoľkokrát terčom tvrdej kritiky práve kvôli svojej krehkosti a rozdrobenosti na malé banky (Cajasur). Dnes sa do španielskeho bankového systému opreli i predstavitelia Medzinárodného menového fondu, ktorí odporúčajú prísnu reformu tohto bankového sektora. Ostré slová na európsky bankový systém dnes predniesol i minister financií USA (Geithner), ktorý požaduje stres-testovanie európskych bánk. Práve pokračujúca španielska hrozba stála za pokračujúcim výpredajom eurových aktív (EURUSD pri 4-ročných minimách, EURJPY 9-ročné minimá). Hlavne únik carry trades, v podobe návratu investícii do JPY (lacné úročené JPY od roku 2000 pomohli vybudovať celý finančný sektor svojimi nízkymi nákladmi) naznačuje prítomnosť vysokej rizikovej averzie na finančných trhoch.

Eurozóna pod tlakom

Oheň do ohňa prilial i nemecký finančný regulátor BaFin, ktorý naznačili možnosť rozšírenie zákazu nerytého predaja na všetky nemecké akciové tituly a dokonca i na EURo deriváty. Vysokú mieru rizikovej averzie a globálny výpredaj sa snažili tlmiť komentáre predstaviteľov FEDu (Bullard) a pozitívnejšie dáta US ekonomiky (index cien domov Case/Shiller a spotrebiteľská dôvera). Celkovo však naďalej na trhoch pretrváva neistota, kde hlavne negatívne správy zo starého kontinentu slúžia na prudký výpredaj EURo finančných aktív. Netreba zabúdať i na pokračovanie fiškálnych problémov krajín Eurozóny, kedy dnes zazneli oficiálne stanoviská z Írska o nereálnosti zníženia deficitu verejných financií pre tento tok pod bariéru 10% HDP (minulý rok to bolo 14% HDP).

Graf vývoja sektorov indexu S&P


Zdroj: Valér Demjan, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *