Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Akciový komentár: Ticho lieči

Americké akciové trhy si dnes pripísali výrazné zisky (DJIA 2,25%, SP 2,58%, Nasdaq 2,64%) ako dôsledok kombinácie viacerých faktorov. Po prvé americké ekonomika poskytla z realitného sektora pozitívne dáta v podobe nerealizovaných predajov domov.

Predaje stúpli na najvyššiu úroveň od októbra minulého roka, čo zároveň mohlo byť ovplyvnené i snahou získať daňový bonus na hypotéky v USA (8 tis. USD do 30.apríla).

Oživovanie ekonomiky

Oživenie amerického realitného trhu spolu s pozitívnym výhľadom na piatkové dáta pracovného trhu (predpoklad vytvorenia takmer 500.tis. pracovných miest) sú tak signálmi postupnej obnovy americkej ekonomiky. Druhým dôvodom bola stabilizácia FX trhov, kde neprichádzalo k výraznému posilňovaniu USD, ktorý je negatívnym faktorom pre akciové trhy. Demisia japonského premiéra tak vypredávala JPY, čo tlmilo ziskový potenciál na USD (investori odchádzajúci z JPY hľadali vyššie úročenie ako má USD).

Ticho lieči

Poslednými faktormi, ktoré potešili dnešných akciových hráčov boli výrazne silnejšie dáta predaja automobilov v USA za májové obdobie, čo len dotváralo mozaiku potupnej obnovy ekonomiky. Ale asi najkľúčovejším impulzom pre dnešný rast akciových trhov naprieč globálnou ekonomikou bolo „ticho“. Ticho zo starého kontinentu odkiaľ neprichádzali informácie o riziku možného znižovania ratingu krajinám Eurozóny a zároveň bolo ticho ohľadom európskeho bankového sektora. Ticho zo starého kontinentu tak výrazne limitovalo pokles EURUSD (nepriamo výpredaj ropy) a podporilo tak akciové trhy. To, že riziko postupne tlmí svoje ostrie naznačujú i výsledky USD swapov v ECB, kde klesá postupne záujme o USD likviditu.

Graf vývoja sektorov indexu S&P 500


Zdroj: Valér Demjan, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *