Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Akciový komentár: Útek do bezpečia

Počas posledných šiestich dní prepadli US akciové trhy až päť krát. Prioritným dôvodom posledného poklesu akcií, ktorý dosahuje z aprílových maxím až 12%, je hlavne dlhová kríza v Európe, ktorá ničí dôveru nielen v schopnosť Eurozóny zabrániť jej presunu na iné krajiny ale spôsobuje aj nedôveru v jednotnú menu.

Zároveň akciám škodí aj stále neobjasnený prepad akcií z pred dvoch týždňov ako aj neistý dopad regulácie nekrytých krátkych predajov finančných inštrumentov nemeckým BaFinom. Zároveň, US senát dnes konečne uvoľnil priestor pre hlasovanie o reforme finančného sektora, čo malo výrazne negatívny dopad na akcie segmentu. Celkovo dnes akciový index SP500 zaznamenal najväčšiu dennú stratu za posledných 13 mesiacov. Dnešný akciový kokteil: DJIA 30 -3,6%, SP500 -3,9%, Nasdaq Composite -4,11%.

Úrovne z „Flash Crash“ na dosah

V posledných dňoch sa prepad akciového trhu výrazne zosilnil. Najväčšiu paniku ale zažil akciový trh 6. mája, kedy akciový index Dow Jones intradenne prepadol o približne 1000 bodov. Hovorilo sa, že dôvodom „bleskového prepadu“ bola technická chyba, prípadne chyba tradera, ktorý zadal do systému zlý príkaz. Už dva týždne po tomto prepade sme sa ale na dosah necelých šiestich bodov pri indexe SP500 priblížili k týmto úrovniam. Výpredaj z posledných dní naznačuje, že trhy sa dostávajú pomaly z fázy „nákupu na minimách“ do fázy „predaja na maximách“. Z posledných 12-mesačných maxím totiž index SP500 skorigoval o 12%. Od rely z miním z marca minulého roka index ani raz nepoklesol viac ako 10%. Je tak veľmi pravdepodobné, že akciový trh bude klesať ďalej. Zároveň dnes bol prelomený aj dôležitý technický level: 200-dňový kĺzavý priemer. Hlavný trend tak už nehovorí v prospech ďalšieho rastu. Je teda potrebné zachovať najvyššiu opatrnosť.

Únia bez únie

Dnešný pokles akcií začal už počas európskeho obchodovania. Po nečakanom kroku nemeckého regulátora BaFin sa totiž čakalo, že podobné obmedzenia pre nekryté predaje vybraných finančných inštrumentov prijmú aj ostatné krajiny. Nestalo sa tak a Nemecko ostalo osamotené. Preto je na mieste otázka: ako chce jednotne Eurozóna pomôcť Grécku, keď sa nevie dohodnúť ani na pravidlách pre finančné trhy? Trh sa ale rozhodol nečakať na odpovede ale skôr predávať a pýtať sa neskôr. Index volatility VIX dnes vzrástol o viac ako 25% a dosiahol najvyššiu úroveň od marca 2009. Investori tak utekali do bezpečných US dlhopisov.

Reforma finančného sektora je bližšie

Práve táto nejednotnosť nielen ohľadom zákazu špekulácii ale aj vo vzťahu k 750 miliardovému balíku dnes stiahla akciové trhy prudko nadol. O straty akcií sa ale postarala aj US strana. Reforma finančného sektora totiž možno bude konečne v senáte schválená. Senát totiž dnes procedurálnym hlasovaním uvoľnil priestor pre jej finálne hlasovanie. V snemovni reprezentantov bola regulácia schválená už 11. decembra, no v senáte stále chýbala vôľa republikánov schváliť reformu. Demokrat Reid ale dnes dokázal získať potrebných 60 hlasov. Pokiaľ budú všetci, čo hlasovali za hlasovať aj pri ďalších zmenách, mohla by byť reforma schválená už v júni. Dovtedy ale budú akcie pravdepodobne na iných úrovniach…

SP500

Zdroj: Ján Beňák, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *