Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Akciový komentár: Zrkadlový obraz

Americké akciové trhy poskytli zrkadlový obraz predchádzajúcej obchodnej seansy. Počas utorňajšej aj stredajšej seansy akcie boli dlhodobo v záporných číslach a až ku koncu sa indexu S&P 500 podarilo vymazať úctyhodnú stratu 3,1%.

V stredu boli akcie počas celého dňa pozitívne podporované lepšími americkými dátami v podobe silných objednávok tovarov dlhodobej spotreby, komentármi o pozitívnejšej zajtrajšej revízii ekonomického rastu americkej ekonomiky a hlavne nárastom predaja nových domov k dvojročným maximám.

Európska  tsunami

Riziková tsunami však  opäť vznikla zemetrasením na starom kontinente, kde sa počas dňa objavili informácie, že jedná z veľkých španielskych bánk mala už dlhodobo problémy s krátkodobým financovaním. Najväčšia hrozba pre stabilitu finančných trhov však prišla v poslednej polhodine večerného obchodovania. V denníku Financial Times sa objavili informácie, že čínska strana prehodnocuje svoju držbu EURo vládneho dlhu. Ak by sa potvrdili tieto informácie EURUSD by sa dostal pod výrazný predajný tlak a prielom 1,20 EURUSD by tak bol otázkou času.

Číne „nechutí“ EURo

Čínskej strane tak dochádza trpezlivosť s poklesom EURa na dlhodobé minimá (EURUSD 4-ročné minimá, EURJPY 9-ročné minimá). To, že s európskymi dlhopismi nie je niečo v poriadku naznačila i nemecká aukcia 5-ročných EURo vládnych dlhopisov. Dopyt prevýšil ponuku iba 1,1-krát, čo je najmenej za posledné dva roky, Pričom tento výsledok sa dosiahol iba umelým znížením objemu aukcie. Po nemeckých bezpečných dlhopisoch tak prestáva byť na globálnych trhoch dopyt, časť poklesu záujmu môžeme pripísať na konto nízkeho výnosu 1,51% p.a., ale zvyšok je jednoznačným výsledkom nedôvery investorov v EURo.

Silný USD v kombinácii s negatívnymi správami zo starého kontinentu výrazne schladili dnešný pozitívny výhľad (DJIA -0,69 %, SP -0,57 %, Nasdaq -0,68 %).


Graf vývoja sektorov indexu S&P 500

 
Zdroj: Valér Demjan, CI Komodity
.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *