Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Akciový nádych

Akciové trhy (DJIA 1,38 %, SP 1,37 %, Nasdaq 2,09 %) sa dnes pokúsili o vymazanie predchádzajúcich strát spôsobených fiškálnou nestabilitou v Eurozóne. Tlmenie rizika prinieslo niekoľko faktorov, o ktoré sa mohli akciové trhy dnes oprieť.

Išlo o úspešnú aukciu portugalských vládnych EURo dlhopisov ( v objeme 1 mld. EURa na 10-rokov s výnosom 4,52%, čo je takmer 200 bázických bodov pod minulotýždňové historické maximá), návrhy premiérov Španielska a UK o výrazných škrtoch v deficitoch verejných financií svojich ekonomík. Kombinácia týchto faktorov podporovala pokles dlhopisov a preferovala ziskový potenciál na akciových indexoch.

Fiškálne rezy

Španielsky premiér J.L. Zapatero ohlásil radikálny plán zníženia deficitu verejných financií (aktuálne je 11% HDP) až k úrovni 5% HDP, čím by sa podarilo ušetriť takmer 15 mld. EUR v priebehu nasledujúcich dvoch rokov. Podobný plán sa snaží prezentovať i nový premiér ostrovnej ekonomiky D. Cameron. Akciové trhy sa okrem politických vyhlásení mohli oprieť o silné výsledky finančných spoločností zo starého kontinentu (ING) a makrofundamentov  v podobe neočakávaného ekonomického  prírastku európskej ekonomiky za 1Q.

Zlatá horúčka

To, že napriek pozitívnejším správam  európskeho kontinentu finančné trhy ostávajú nedôverčivé voči európskym ekonomikám naznačuje pohyb EURa. Spoločná európska mena bola opäť vypredávaná a silnejúci USD podporoval pokles ropy a na druhej strane únik investorov sa prejavuje na silnom dopyte po žltom kove (futures na zlato si pripísalo nové maximá na úrovni takmer 1250 USD/trojská unca).

Graf vývoja sektorov indexu S&P 500

Zdroj: Valér Demjan, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *