Pondelok 21. októbra. Meniny má Uršuľa

Aké ceny sú v dovolenkových destináciach

Užitočné informácie pre všetkých dovolenkárov chystajúcich sa do zahraničia. Akú hodnotu má sto eur v porovnaní s dovolenkovými destináciami? Najlacnejšie v porovnaní zo Slovenskom je v Tunisku, najdrahšie vo Veľkej Británii.

Letná dovolenková sezóna sa nezadržateľné blíži. Ceny v jednotlivých dovolenkových destináciách sa často líšia. V priemere má slovenská stoeurovka v dovolenkovom zahraničí hodnotu len 95 EUR, to znamená, že si za ňu môžeme nakúpiť v priemere o približne 5% tovarov a služieb ako doma na Slovensku. Rozdiely medzi jednotlivými dovolenkovými krajinami sú však výrazne.

V obľúbených dovolenkových krajinách severnej Afriky ako Egypt a Tunisko, ale aj v Bulharsku môže mať slovenský dovolenkár naozaj pocit, že sa nachádza v lacnej krajine. Za rovnakú hotovosť si v týchto krajinách môže Slovák dovoliť nakúpiť až o polovicu (v Egypte a Bulharsku), resp. dve tretiny (v Tunisku) viac tovarov a služieb ako doma. Lacnejšie ako na Slovensku je aj v susednom Maďarsku (približne o štvrtinu) a čoraz obľúbenejšom Turecku (približne o pätinu).

Približne rovnakú cenovú úroveň ako na Slovensku nájdeme u susedov v Českej republike a pri „slovenskom mori“ v Chorvátsku. Kým však v Českej republike je už po prvýkrát v histórií v priemere mierne lacnejšie ako na Slovensku (o približne 4%), Chorvátsko je v priemere stále mierne drahšie ako Slovensko (o približne 2%). Naopak, krajiny západnej Európy, či Izrael môžu byť pre slovenského dovolenkára stále relatívne drahé. Najlacnejšie je Grécku, stále však ceny na Slovensku sú v priemere o približne štvrtinu nižšie, najdrahšie z obľúbených dovolenkových destinácií je na Britských ostrovoch, keď ceny na Slovensku sú v priemere takmer o polovicu nižšie.

ceny-v-zahranici Dovolenkári však majú počas svojho oddychu v zahraničí inú štruktúru výdavkov ako miestni spotrebitelia, aj ako je zloženie ich výdavkov doma počas všedného dňa. Počas dovolenky neplatia v zahraničí ani účty za elektrinu, či plyn, ani zvyčajne nenakupujú nové autá, či zariadenie domácnosti. Len pohľad na priemernú cenovú úroveň v jednotlivých krajinách tak môže byť skresľujúci.

Ak sa pozrieme na z pohľadu dovolenkára významnejšie položky spotrebné koša ako sú napríklad potraviny, či hotelové a reštauračné služby, rozdiely v cenách medzi Slovenskom a dovolenkovým zahraničím sa môžu aj výraznejšie zmeniť. Zaujímavým príkladom je Turecko, kde sú síce ceny v priemere až o pätinu nižšie ako na Slovensku, ceny potravín a hotelových a reštauračných služieb sú však porovnateľné ako na Slovensku.

Ak teda dovolenkár nespojí návštevu Turecka aj s nákupným výletom na povestný turecký blšák, pravdepodobne nebude mať pocit, že Turecko je výrazne lacnejšia krajina ako Slovensko. Podobná situácia nastáva aj v Chorvátsku, Slováci majú často pocit, že Chorvátsko je drahšia krajina ako Slovensko, hoci priemerná cenová úroveň to nepotvrdzuje. Vysvetlenie môžeme nájsť práce v cenách hotelových a reštauračných služieb, ktoré sú oproti Slovensku vyššie až o takmer pätinu.

Hoci sú ceny v dovolenkovom zahraničí stále v priemere o niečo vyššie ako doma na Slovensku, v posledných rokoch dovolenkové zahraničie pre Slovákov relatívne lacnie. Tento trend potvrdil aj posledný rok, v porovnaní s obdobím spred roka je dovolenkové zahraničie pre Slovákov v priemere o takmer 2% lacnejšie, a to aj napriek tomu, že rast cien na Slovensku je v súčasnosti na historických minimách, v posledných mesiacoch Slovensko dokonca zaznamenalo veľmi miernu defláciu.

Cenovky pre Slovákov sa znížili najmä v neurovom zahraničí, a to v dôsledku silného eura, najviac až o 10% v Turecku, ale približne o 4–5% aj v Českej republike a Maďarsku. Ceny v Chorvátsku ostali pre Slovákov približne na úrovni minulého roka, v Bulharsku len veľmi mierne vzrástli (o 1%). Z neurových krajín predstavuje výnimku len Veľká Británia, kde z pohľadu Slovákov ceny narástli až o 5%. V eurových dovolenkových krajinách ceny z pohľadu Slovákov nepatrne rástli – zvyčajne o 1–2%, výnimkou je len Grécko, kde ceny z pohľadu Slovákov naopak nepatrne poklesli o –1%.

Ak sa pozrieme na relatívny vývoj cien z dlhšieho pohľadu, dovolenkové zahraničie za posledných 10 rokov pre Slovákov výrazne zlacnelo – v porovnaní s rokom 2003 (t.j. pred vstupom do EÚ) má slovenská 100 eurovka v dovolenkovom zahraniční až o 28% vyššiu hodnotu, z TOP15 destinácií jej hodnota klesala len v Egypte, jej hodnota výraznejšie rástla najmä v krajinách západnej Európy, najviac v Nemecku – o viac ako polovicu.

Ľubomír Koršňák analytik UniCredit Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *