Utorok 22. január. Meniny má Zora

Aké nové trendy čaká poistný sektor

Poistenie Peter Apolen 11.11.2016 | 16:56 0 Komentárov

Trh s poistením na Slovensku čakajú významné zmeny. Na jednej strane možno predpokladať jeho rast, na strane druhej sa výrazne mení portfólio poistných produktov v dôsledku všadeprítomnej digitalizácie, vzniku nových rizík, využívania nových technológií, no aj klimatických zmien.

„Poistný trh sa vyvíja veľmi dynamicky. Slovenskí poisťovací makléri či poisťovne prinášajú na trh nové poistné produkty, ktoré sú vo vyspelých krajinách už v ponuke. Značný rozvoj zaznamenávame v oblasti digitalizácie, využívania rôznych foriem elektronického poisťovania,“ uviedol Martin Michal, riaditeľ Renomia Slovensko a člen prezídia Slovenskej asociácie sprostredkovateľov v poisťovníctve.

Práve na Slovensku možno v poslednej dobe badať nové trendy v segmente poisťovania. Poistenie si dnes vyžadujú aj riziká, ktoré dosiaľ ani neexistovali, ako je napríklad poistenie kybernetických rizík. Existuje už možnosť poistiť sa proti strate alebo krádeži dát klientov. Takéto poistenie pokrýva finančné odškodnenie klientov, pokuty od úradu a nutné náklady spojené napríklad s právnymi či poradenskými službami v oblasti komunikácie voči verejnosti. Keď v USA je takto poistených takmer desať percent firiem, na Slovensku či v ČR sú to zatiaľ iba jednotlivé prípady, napriek tomu možno v tejto oblasti očakávať výrazný rast.

Veľký rozvoj je vidieť aj v oblasti poistenia pohľadávok, aj keď objem predpísaného poistného v poistení pohľadávok na Slovensku v roku 2015 bol necelých 11 miliónov EUR. Na porovnanie v Českej republike predstavoval tento údaj 40 miliónov EUR, a napríklad v Belgicku to bolo až 3,5 miliardy EUR. Odborníci predpokladajú, že český trh bude stagnovať, kým ten slovenský čaká rast.

Stovky dronov sa už poisťujú podobne ako autá

Rovnako tak sa dá konštatovať, že v poslednej dobe sa rozmohlo využívanie dronov – či už na komerčné alebo aj súkromné účely. Poistný segment, konkrétne aj Renomia, promptne reaguje na tento trend. Užívateľom dronov na Slovensku poskytuje od augusta 2016 komplexné poistenie týchto špeciálnych bezpilotných lietadiel, ktoré zahrňuje nielen poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou bezpilotného lietadla, ale predovšetkým havarijné poistenie dronov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *