Stvrtok 25. apríla. Meniny má Marek

Aké stanovisko, po nedávnych prepadoch, na trhoch zaujať

Investície 22.10.2018 | 15:10 0 Komentárov

Akciové trhy prešli nedávno silnou korekciou. Hodnota akciových indexov v Spojených štátoch sa počas dvoch dní prepadla o päť percent a za týždeň stratili americké akcie štyri percentá.

Situácia na ostatných trhoch bola podobná a napríklad európske akcie oslabili v týždennom bilancovaní rovnako o štyri percentá.

Dôvod na obavy

V mnohých ohľadoch je táto korekcia veľmi podobná tej zo začiatku februára tohto roka. Vtedy sa trh po dosiahnutí svojich historických maxím v priebehu niekoľkých dní prepadol o takmer desať percent. No po niekoľkých mesiacoch sa opäť vrátil na svoje maximá. Už v septembri mnohí analytici a investori predpovedali, že trh je značne prehriaty.

Dôvody aktuálneho prepadu vidíme v neistote vyplývajúcej z obchodných ciel a zahraničnej politiky alebo zo zvyšovania úrokových sadzieb. A to najmä v Spojených štátoch amerických, ale aj v ďalších ekonomikách, napríklad v Kanade, alebo Českej republike.

Ako čeliť situácii

Naďalej sa spoliehať na diverzifikáciu svojho portfólia, zamerať sa na kvalitné a likvidné dlhopisy a vyhľadávať skôr kvalitné hodnotové spoločnosti, než tie rastové, ktoré majú síce väčší potenciál nárastu, no v prípade korekcie väčšiu tendenciu k prepadu.

Celkovo predpokladáme, že aktuálna zmena nálady na trhu je skôr trhovou korekciou, než začiatok dlhodobo klesajúceho trhu.

Zdroj: Amundi Asset Management

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *