Stvrtok 13. decembra. Meniny má Lucia

Ako čelíme globálnemu a extrémnemu QE, letí EURCHF a dolárový index hore

Graf v texte ukazuje, prečo sa dno na páre EURCHF, ktoré nastavila Švajčiarska centrálna banka (ďalej SNB), môže ukázať ako extrémne dôležité.

Ako píše analytik Saxo Bank Steen Jakobsen, práve som sa vrátil z Zürichu, kde majú ľudia na CHF extrémne býčí názor – a spoločnosti hovoria o tom, ako chcú predávať a predávať a predávať. Ale býky na franku by si mali dať chvíľu pauzu a zvážiť nasledujúce:

  • SNB má "neobmedzenú možnosť tlačiť peniaze"
  • SNB sa bojí deflácie – odtiaľ potreba monetarizovať
  • SNB má pocit, že nie je iná alternatíva a čo je možno ešte dôležitejšie, má plnú podporu vlády

 

Zdroj: Bloomberg LLP and Saxo Bank Strategy and Research.

Pre nasledujúcich 12 mesiacov mám dva silné scenáre

  1. Oveľa silnejší dolárový index – DXY posilní na 100 (teraz je 75.00)
  2. Oveľa vyššia hodnota EUR vs. CHF – 1,40 / 1,50

Scenár pre výrazne silnejší dolár

Môj výhľad na posilňovanie dolára je založený na príliš nízkom konsenze ohľadom US rastu, lepšie ako "oznámenie" situácie na trhu práce a údajoch o výdavkoch spotrebiteľov. Nakoniec, USA sa počas dvoch rokov vďaka jednotkovým nákladom na prácu stanú konkurencieschopnou krajinou. Pridajme k tomu ešte riziko zavedenia programu HIA 2 – a že zvyšok krajín G-20 smeruje k nejakému druhu QE, ktoré sme videli pri FEDu – prečo by mal byť trestaný za QE len dolár, keď to "robia všetci?

Scenár pre vyššiu hodnotu EUR / CHF

SNB nemá inú možnosť, Švajčiarsko mieri plnou parou k "japonizácii". Nakoniec, počas 12 mesiacov sa dočkáme nejakého "vyriešenia" európskej dlhovej krízy.

Makro otázky

Existujú v skutočnosti len 3 možnosti, ako sa vysporiadať so súčasnou situáciou:

  1. Akceptujeme Krízu 2.0 – oddĺženie a bolesť, ktorá je lepšia z pohľadu dlhodobej reštrukturalizácie, politici pravdepodobne neprijmú, ale trh áno.
  2. Akceptujeme japonizáciu – defláciu, pomalý rast bez štrukturálnych zmien 
  3. Prebehne extrémne QE / maximálna intervencia – stávka na to, že "počasie" sa zlepší vďaka tomu, že sa bude míňať ešte viac peňazí a budú sa vykonávať postupné štrukturálne zmeny. Keynesiánski ekonómovia alebo poradcovia sa teraz opäť hlásia k slovu a sťažujú sa (neoprávnene), že k predchádzajúcemu rastu sme sa nevrátili, pretože sme urobili príliš málo a príliš neskoro – podobne ako v Japonsku. To je smer, ktorým ide teraz G-20. V polovici roku 2012 budú podľa mňa všetky hlavné národy maximálne intervenovať / vykonávať extrémne QE.

Mimochodom, konkrétne k súčasnej kríze Eurozóny: grécky bankrot nie je málo pravdepodobná udalosť (čierna labuť), ale ten najviac očakávaný záver!

Ak Grécko opustí EÚ, povedie to k výraznej chuti riskovať, Európu to nakopne. Ak sa bude Európa ďalej vyvíjať tak, že sa oddelia od slabých (Grécko), je to z pohľadu rizika dobré – ak sa oddelia silní (Fínsko a Nemecko), je to extrémna Kríza 2.0.

Šanca? 50/50

Zdroj: Steen Jakobsen, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *