Sobota 15. decembra. Meniny má Ivica

Ako najčastejšie odmeňujeme deti za vysvedčenie

Školákov čaká tento týždeň polročné vysvedčenie. Ak plánujete deťom darovať za dobré výsledky peniaze, nemali by ste zabúdať i na niekoľko finančných rád. Deti by sa mali naučiť sporiť na vysnívanú vec. Časť peňazí by si mali vedieť odložiť i ako rezervu.

Odmena za vysvedčenie môže mať rôzne podoby. Ako vyplynulo z ankety, ktoré realizovala VÚB, finančné dary dostáva vyše 70 percent detí. „Kým mnohí rodičia volia aj nefinančnú odmenu, starí rodičia dávajú deťom za vysvedčenie najčastejšie peniaze. Ak sa rodičia rozhodnú pre peniaze, väčšinou aj s vysvetlením, že časť z nich by si dieťa malo odložiť bokom a sporiť si na vec, po ktorej túži,“ vysvetľuje Alena Walterová, hovorkyňa VÚB banky. Pokiaľ ide o nefinančné odmeny, toto je pätica najpopulárnejších:

1. Pizza, pasta, cukráreň

Najviac slovenských rodičov (40%) venuje svojim školákom večeru v reštaurácii, alebo návštevu cukrárne. Takmer polovica detí sa po vysvedčení môže tešiť na výnimočný čas strávený s rodinou a dobroty, ktoré pre ne nie sú každodenné. Je to príležitosť spoločne prebrať zážitky a rodinné plány.

2. Knižka či hračka?

Hlavne menšie deti vždy poteší hračka alebo knižka, ktorú majú vyhliadnutú. Tento darček za vysvedčenie volí 18 percent slovenských rodičov. Je dobré vopred určiť cenovú hranicu, aby sa predišlo nedorozumeniam medzi dieťaťom a rodičom v predajni.

3. Odmenou je zážitok  

Dobrým darčekom aj netradičný deň s rodičmi. Mnohí rodičia preto odmeňujú svojich študentov výletom (9%) alebo návštevou kina (12%).

4. Každý pozná to svoje

Rodičia zvyčajne vedia, po čom ich dieťa túži, aj keď to môže byť niečo úplne iné, ako chcú jeho spolužiaci. Vhodným darčekom za dobré známky bývajú športové potreby, elektronika, pomôcky súvisiace s hobby daného žiaka, alebo jednoducho oblečenie, ktoré „musí mať“. Takýmto výberom sa riadi 15 percent rodičov.

5. Babka k babke…

Až 70 percent slovenských detí od šiestich do 18 rokov dostane peniaze za vysvedčenie od starých rodičov. Podľa psychológov je užitočné s deťmi o použití financií diskutovať. Robí to tak 63 percent z opýtaných rodičov, ktorí vedia, na aký účel si ich školák sporí. Viac ako tretina potom časť detských úspor ukladá do banky.

„Ideálnym produktom na dlhodobé sporenie pre deti je vkladná knižka, na ktorú môžete kedykoľvek prikladať a v prípade potreby aj vybrať nasporené peniaze,“ hovorí Patrik Loarte, produktový manažér VÚB.

Staršie deti a študenti si už šetria sami

Školáci často dostávajú finančné odmeny alebo vreckové aj pri iných príležitostiach, ako je vysvedčenie. Dieťa by si malo dokázať z týchto financií odložiť aspoň desať percent bokom ako rezervu alebo sporenie. Podľa psychológov je dobré, keď dieťa po niečom túži a samé si na túto vec sporí. Pokiaľ ide o drahšiu vec, rodič ju môže spolufinancovať.

Študenti starší ako 15 rokov už mávajú celkom konkrétne predstavy, na čo si chcú počas roka sporiť. Podľa prieskumu VÚB to býva najčastejšie cestovanie, auto, vlastné bývanie alebo všeobecne rezerva. Banky ponúkajú pre študentov špeciálne účty s výhodami. Študenti si môžu popri svojom účte zriadiť aj sporiaci účet, na ktorý si môže peniaze odkladať. 

Viac ako 67 percent slovenských rodičov však sporí pre svoje deti dlhodobo a pravidelne s cieľom zabezpečiť im štart do života  Na takéto sporenie je vhodné využiť bankové produkty s vyšším úročením, napríklad podielové fondy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *