Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Ako ovplyvní Chávezová smrť trh s ropou?

Investície 07.03.2013 | 10:34 0 Komentárov

Smrť prezidenta Huga Cháveza po 14-tich rokoch pri kormidle, vyvolala niekoľko otázok o vplyve na svetový trhy s ropou s ohľadom na to, aké obrovské zásoby Venezuela drží. Pozrime sa najprv na čísla. Venezuela držala na konci roka 2011 17,9% svetovo známych ropných rezerv v porovnaní s 16,1% Saudskej Arábie a 11% Kanady. Oproti tomu reprezentovala len 3,5% globálnej produkcie v porovnaní s 13,2% Saudskej Arábie.

venezuela-ropa-saxo-mar-2013

Dekáda, ktorá vytvorila nepriateľské prostredie pre zahraničné ropné spoločnosti a niektoré z nich vyhnala z krajiny, viedla k tomu, že produkcia za ten čas klesla o takmer milión barelov za deň. Štátna spoločnosť PDVSA bola tlačená k tomu, aby prispievala do fondu rôznych vládnych programov, čo sa negatívne podpísalo pod cash-flow ostatných piatich rokov (Reuters). Výsledkom toho bol nedostatok investícií, čím ropné polia starli a nové neboli rozvíjané, preto ten pokles v produkcii.

Keď sa pozrieme dopredu, zmena politickej situácie sa z krátkodobého hľadiska nedá očakávať. Nadchádzajúce voľby pravdepodobne vyústia do víťazstva Jednotnej socialistickej strany. Trhové reformy sa ale s ohľadom na opozíciu pripravenú prevziať moc pravdepodobne začnú. K reformám a opätovnému príchodu zahraničných investícií ale nedôjde cez noc, ani za pár rokov. Ale jedného dňa pomôže ďalší zdroj rastúcej ponuky zmierniť starosti o budúcu produkciu nestačiacu rastúcemu dopytu najmä z rozvíjajúcich sa trhov.

Venezuelská ropa je ťažkou ropou, akú produkuje aj Kanada v blízkosti Alberty. Spoločnosti, ktoré tam operujú, budú schopné exportovať svoje know-how, čo je dobré. Avšak, môže to byť pre ne nakoniec negatívne, pretože ťažba venezuelskej ropy je lacnejšia.

Zdroj: Ole S. Hansen, Saxo Bank. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *