Utorok 28. január. Meniny má Alfonz

Ako platiť odvody do Sociálnej poisťovne, keď popri zamestnaní podnikáte

25.07.2019 | 15:34 0 Komentárov

Človek, ktorý pracuje ako zamestnanec a popritom podniká ako SZČO platí odvody do Sociálnej poisťovne z oboch týchto príjmov. Znamená to, že v Sociálnej poisťovni má uzatvorených viacero poistení súbežne.

„Ak súčet oboch vymeriavacích základov nepresahuje maximálny mesačný vymeriavací základ (6 678 eur), platí poistné v plnej výške aj ako zamestnanec, aj ako SZČO,“ uvádza Sociálna poisťovňa.

Ak je súčet oboch vymeriavacích základov vyšší ako maximálny mesačný vymeriavací základ, platí poistné v plnej výške ako zamestnanec a ako SZČO platí poistné z rozdielu medzi maximálnym vymeriavacím základom a vymeriavacím základom zo zamestnania.

V prípade, že je hrubý príjem zamestnanca rovnaký ako maximálny vymeriavací základ alebo je vyšší, ako SZČO už neplatí poistné na povinné nemocenské, starobné ani invalidné poistenie. Platí však i naďalej poistné do rezervného fondu solidarity a to z celého jej vymeriavacieho základu (najviac z maximálneho vymeriavacieho základu).

„Ak SZČO pri súbehu so zamestnaním zaplatila poistné vo vyššej sume, ako bolo potrebné, môže písomne požiadať príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne o spracovanie súbehu a následné vrátenie preplatku,“ uvádza Sociálna poisťovňa. Týka sa to teda prípadov prekročenia maximálneho vymeriavacieho základu 6 678 eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *